Roboti, kteří budou vyrábět sami sebe, umožní lidstvu nevídané věci. Neohrozí však trh práce?

Elektronika 30. září 2017 | 09:15 — Lukáš Bauer
Vědecký tým, pod vedením Daniely Rusové, vytvořil fascinující prototyp robota, který začíná jako malá kovová kostka. Pomocí magnetického pole na speciální platformě se však může pohybovat a začít se transformovat do exoskeletona. Tato technologie, která může být využita v mnoha odvětvích, je možná počátkem nového technologického věku.
Další 1 fotografie v galerii
Vypadá to jako pár kousků kovu, ovšem zdání velmi klame / Internet

Nedávno představil tým Daniely Rusové, z počítačového institutu MIT, prototyp neuvěřitelného robota s názvem Primer, který je taktéž nazýván origami exoskeleton. Nová technologie by mohla v budoucnu umožnit nebývalý technologický vývoj snad ve všech oborech.

Primer je však stále velmi daleko od reálné použitelnosti. Dnes je totiž stále potřeba podíl lidské práce na každém jeho kroku. Primer je na počátku pouze malou kovou kostkou, která se pohybuje pomocí magnetického pole, které je umístěno vespod základní platformy. Následně se pomocí speciálních tepelně aktivovaných kovů začne sám stavět s dalších materiálů. Technologie je sice stále na úplném začátku, avšak za deset, nebo dvacet let, může být situace naprosto jiná.

Podle Daniely Rusové by mohli být tito roboti jednou využiti zejména ve zdravotnictví, kde by mohli představovat miniaturní chirurgy, nebo sloužit pro transport léků přímo do cílové tkáně lidského těla, kterým bez problémů magnetické pole prochází.

Ve vědecké publikaci se také uvádí, že miniaturní exoskeleton Primer by po dalším vývoji mohl být schopen provádět další složitější úkoly, jako například výroba jednoduchých nástrojů.

Vzhledem k tomu, že exoskeletoni vyžadují teplo ke svému sestavení a Primer stále potřebuje aktivní magnetickou platformu k pohybu, je tato fáze zajisté otázkou poměrně vzdálené budoucnosti, nicméně první krůčky jsou již patrné.

Vývoj tohoto robota, který jednou možná bude představovat totální automatizaci lidského prostředí vyvolal také řadu otázek ohledně existence lidské práce. Odborníci však tvrdí, že lidská práce bude vždy potřeba, a i takzvaná totální automatizace potřebuje zásah člověka.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu