U pobřeží Mexika byl objeven největší systém jeskyní na světě. Je dlouhý několik stovek kilometrů

Věda a technika 18. ledna 2018 | 17:08 Lukáš Bauer
V jihovýchodní části Mexika bylo po několikaměsíčním úsilí objeveno spojení dvou rozsáhlých jeskynních systémů, které nyní tvoří nejdelší zatopený komplex na světě. Studie těchto míst pomůže vědcům lépe nahlédnout do vývoje poloostrova Yucatán.
Další 2 fotografie v galerii
Jeskynní systém je s délkou 347 kilometrů nejdelším na světě / Internet

Tým potápěčů objevil dosud neznámou spojnici mezi jeskynními systémy Sac Actún (Bílá jeskyně) a menším Dos Ojos (Dvě oči), což znamená, že se ve skutečnosti jedná o jeden obrovský komplex. S délkou 347 kilometrů představuje největší zatopený jeskynní systém na světě.

Na objevení nového celku, který dostane jméno Sac Actún, pracovali potápěči více než deset měsíců. V prostorách nového systému bude probíhat další výzkum, který by mohl lépe nahlédnout do vývoje na poloostrově Yucatán, který byl domovem zaniklé mayské civilizace.

Rozsáhlý komplex prostupuje na zemský povrch na mnoha místech po celém Yucatánu. Některé vstupy do podzemního systému jsou tvořeny takzvanými cenoty, což jsou vodní nádrže, které bývaly cenným zdrojem pitné vody také pro dávnou mayskou civilizaci.

Největší vstup do podzemí leží v oblasti, kde se nachází prastaré mayské město Tulum. Mnoho jezírek, které vznikaly propadem stropů jeskyní ukrývá velké množství artefaktů z dob mayské civilizace, ale v minulosti v nich byly objeveny také například kostry pleistocenních zvířat.

Jedná se o jeden z největších objevů na poloostrově Yucatán za poslední desetiletí, který možná pomůže odhalit mnoho tajemství. Některé odkazy do historie stále na své objasnění čekají (čtěte: Některé archeologické pozůstatky z pradávných dob jsou pro vědce stále velkou záhadou).

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu