Na severu Čech se rozrůstá populace vlků. Vědci se domnívají, že se usadili také v Lužických horách

Věda a technika 10. února 2018 | 08:44 — Lukáš Bauer
V severočeských Lužických horách se nejspíše usadili vlci. Odborníci na některých místech objevili známky vlčí aktivity v podobě trusu, stop a také zbyků kořisti. V severních Čechách byl výskyt této psovité šelmy již dříve potvrzen ve Šluknovském výběžku, v okolí Doks a také v Jizerských a Krušných horách.
Na území České republiky byl vlk vyhuben počátkem dvacátého století / Shutterstock

Důkazy o pohybu psovitých šelem v Lužických horách se podařilo získat náhodou pracovníkovi v terénu Janu Šmídovi, který objevil vlčí stopy a také trus psovité šelmy. Trus byl odeslán na analýzu DNA pro potvrzení jeho nálezu.

Podle experta Hnutí Duha na velké šelmy Miroslava Kutala je ale u vzorků trusu úspěšnost zjištění DNA jen kolem padesáti až šedesáti procent. Objevené stopy však odpovídají charakteristickému pohybu vlka, který na rozdíl od psa ve sněhu nechává velmi úhlednou přímku. V terénu jsou také rozmístěné fotopasti, které by mohly výskyt šelmy potvrdit.

Experti se domnívají, že jde minimálně o dvojici vlků, která možná zabloudila z ostatních oblastí, anebo se může jednat o pár, který hledá své budoucí teritorium. Existuje ale také možnost, že vlci přišli do Čech z Německa, kde žije velká populace vlků. Tyto psovité šelmy jsou totiž proslulé tím, že dokáží během velmi krátké doby urazit i několik desítek kilometrů.

Přestože byli vlci na území České republiky vyhubeni počátkem dvacátého století, v krajině mohou být velmi prospěšní, zejména při regulaci přemnožené zvěře a nemocné zvěře. Vlci si totiž jako svou kořist často vybírají starší, zraněné nebo nemocné jedince. Mezi jejich kořist patří divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Návrat vlků má ale také svou stinnou stránku, protože působí nemalé škody chovatelům, kterým vlčí smečky zabíjí hospodářská zvířata.

Odborníci ale tvrdí, že obavy z vlka nejsou na místě. Jedná se o velice plaché zvíře a spatřit ho v přírodě je veliká vzácnost. Na našem území má vlk dostatek potravy, a proto je pravděpodobnost útoku na člověka velmi malá.

Na našem území žije již několik smeček vlků a každým rokem se rodí nová vlčata. Již dříve byl potvrzen výskyt vlků například v Ralsku, na Broumovsku, ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách a také na Šumavě. Jejich populace a oblasti, které osídlují, jsou evidovány od roku 2014. V tomto roce se v okolí Máchova jezera narodila první vlčata a odborníci předpokládají, že se od té doby mohly narodit až tři desítky mladých vlků.

Návrat původních živočichů je vždy dobrou zprávou, stejně jako když vědci objeví druhy, které léta nikdo nespatřil nebo byly prohlášeny za vyhynulé. Nedávno byl objeven jeden z nejvzácnějších živočichů na světě u pobřeží Tanzánie (čtěte: Jeden z nejvzácnějších živočichů na Zemi byl objeven v Tanzánii).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná...

Zavřít reklamu