Spojené státy zrušily po více než čtyřiceti letech ochranu ikonických vlků
Spojené státy po více než čtyřiceti letech zrušily ochranu vlků, jelikož nárůst jejich populace dosáhl úrovně, se kterou nikdo nepočítal. Tato psovitá šelma byla umístěna na seznam chráněných tvorů poté, co byla na území Spojených států zejména ve druhé polovině 20. století téměř vyhubena.
Vlci byli masivně zabíjeni kvůli útokům na stáda amerických rolníků a jejich populace v USA se ocitla na hranici zániku. V roce 1978 zbývalo na území Spojených států posledních tisíc vlků, proto byli chráněni zákonem a jejich zabíjení se stalo trestným.
Vlci se zotavili nečekaně rychle
Podle vyjádření ministra vnitra Davida Bernhardta se vlčí smečky rozmohly natolik, že překonaly veškerá očekávání ochránců přírody i odborníků na biodiverzitu. Populace divoce žijících vlků ve Spojených státech nyní tvoří asi šest tisíc jedinců, nepočítaje Aljašku a Havajské ostrovy.
Spojené státy tak nechávají populaci vlků v rukách administrativ jednotlivých států, které mohou samy regulovat jejich počet. Jediný druh, který zůstává pod ochranou státu je vlk mexický, jehož populace je stále nízká.
Ochránci přírody protestují
Tento krok kritizovali s nelibostí nejen ochránci přírody, ale také množství vědců i běžných občanů. Spekuluje se totiž o tom, že zrušení ochrany vlků má spojitost s nadcházejícími volbami. Po zrušení ochrany těchto tvorů totiž již delší dobu volali někteří politici. Organizace Earthjustice zabývající se právě ochranou zvířat hodlá dokonce podat na americkou vládu kvůli zrušení zákazu žalobu.
Podle expertů povede totiž zrušení zákazu lovu vlků k destabilizaci jejich populace na území některých států. Ochránci přírody mají obavy převážně z lovu kvůli trofejím, a také jejich vybíjení farmáři, kterým útočí na stáda. Dosud totiž vláda farmářům ztráty způsobené vlčími smečkami kompenzovala. Dále čtěte: Blýská se na lepší časy. Ochránci přírody zaznamenali úspěch v ochraně některých afrických druhů zvířat.