Blýská se na lepší časy. Ochránci přírody zaznamenali úspěch v ochraně některých afrických druhů zvířat

Věda a technika 05. září 2020 | 08:10 — Lukáš Bauer
Ochránci přirody v Jihoafrické republice zveřejnili zprávu, která uvádí, že bylo v loňském roce pytláky nelegálně uloveno pouze tisíc kusů nosorožce. Podle jihoafrických úřadů tato pozitivní zpráva naznačuje, že by se v budoucnu mohlo podařit populaci nosorožce zachránit.
Další 1 fotografie v galerii
Africké druhy mají šanci na záchranu / Pixabay

Pytláctví je v Africe velkým problémem, protože stojí za výrazným úbytkem populace nosorožce. Pytláci je od osmdesátých let dvacátého století ve velkém zabíjejí kvůli jejich rohu, po kterém je zejména v Číně velká poptávka.

Pouze v Jihoafrické republice bylo ještě v roce 2014 zabito 1 200 nosorožců, ale v uplynulých letech se počet zabitých zvířat začal snižovat. V loňském roce se tento počet snížil na necelých 800 kusů, což naznačuje, že snaha ochránců přírody se vyplatila.

Stále je však tento stav neuspokojivý a k záchraně populace nosorožce nestačí. Nosorožec tuponosý už jednou téměř vyhynul, jelikož na počátku 20. století žilo ve volné přírodě 50 až 100 kusů. Díky záchrannému programu se ale od padesátých let podařilo populaci výrazně rozšířit až na současné počty čítající přes 20 tisíc jedinců.

Ozbrojení pytláci

Vytrvalý boj proti pytlákům však v JAR přináší své výsledky. V souvislosti s touto ilegální činností tamní policie zadržela nejméně 365 lidí, z toho 229 dopadla přímo v Krugerově národním parku, který je nejstarší v Africe.

Nejde přitom jen o nosorožce, ale i o slony. Odstřelených kusů je výrazně méně než u nosorožců, přesto statistika nepřináší dobré zprávy. Oproti jiným africkým zemím to nejsou nijak závratné počty. V Africe umírají sloni pytláckými kulkami každý den. O slonovinu je na černém trhu zájem.

Nelegální trh

Oficiálně se části klů nesmí prodávat od roku 1989 a v Evropě se nesmí obchodovat dokonce ani s kly ze slonů zabitých po roce 1947. V prodeji by tak měly být už jen předměty vyrobené z těch starých několik desítek let. Loňská analýza nevládní organizace Avaaz ale zjistila, že i v Evropské unii se objevují šperky či předměty z daleko mladších klů. Dále čtěte: (Archeologové objevili nejstarší postel na světě. Překvapila je svým vybavením).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem tajit dech

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Jeden z nejkrásnějších koutů Evropy. Zažijte klídek a...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu