Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Věda a technika 16. února 2018 | 10:44 — Robert Bureš
Na ostrově na vyvýšeném místě ve švédském jezeře se v dávných dobách nacházelo děsivé rituální místo s lebkami napíchanými na kůly. Osm tisíc let staré pohřební místo před časem objevili archeologové. Nyní se snaží zjistit, co se zde v dávných dobách odehrálo.
Další 3 fotografie v galerii
Většina lebek vykazovala známky vážných poranění / Internet

Archeologové ve Švédsku objevili řadu lidských ostatků na pradávném rituálním místě, které se nacházelo na vyvýšeném místě na hladině jezera. Mezi kostmi lidí i zvířat a mnoha různými předměty bylo nalezeno také několik lebek, které vykazovaly známky trýznivé smrti. Některé z nich byly dokonce napíchány na dřevěných hrotech.

Děsivý objev zpochybňuje chápání evropské kultury v období doby kamenné. Díky výzkumu odborníků ze Stockholmské univerzity existuje první důkaz, že zdejší lovci a sběrači plodů využívali podobných rituálních praktik, které jsou známy především z jiných částí světa.

Pozůstatky celkem dvanácti osob včetně malého dítěte byly objeveny poblíž řeky Motala Ström na místě, které bylo v dávných dobách mělkým jezerem. Na základě podrobnějšího výzkumu vědci mezi ostatky zatím identifikovali dvě dospělé ženy a čtyři muže. Jedna z lebek dokonce obsahovala zbytky mozkové tkáně.

Většina osob byla ve věku od 20 do 35 let, nejstarší ostatky patřily muži ve věku přibližně padesáti let. Kostra malého dítěte včetně lebky byla nalezena téměř neporušena na rozdíl od dalších sedmi lebek, které vykazovaly známky brutálního zranění tupým předmětem, který jim způsobil různě závažnou frakturu lebky. Některé ostatky byly pravděpodobně pohřbených osob, jiné mohly patřit obětem rituálu.

Všechny pozůstatky byly nalezeny na vrcholu jakéhosi valu z balvanů. Zajímavé je, že zranění u mužů byla rozdílná než ta, která byla objevena na lebkách patřícím ženám. Dvě lebky byly objeveny včetně hrotů, na kterých byly v době rituálu nabodnuty.

„Přestože zranění nemusela být smrtelná, způsobila těmto osobám obrovskou bolest a silné krvácení. Není také vyloučeno, že zemřeli na krvácení do mozku,“ uvedla ve zprávě Dr. Anna Kjellströmová ze Stockholmské univerzity.

V místě nálezu odborníci také objevili téměř čtyři sta dřevěných kůlů, které byly pravděpodobně používány během obřadů pro demonstraci rituálních předmětů včetně lebek. Spolu s lidskými ostatky ukrývalo záhadné místo i spoustu kostí zvířat.

Ve Švédsku se jedná o naprosto unikátní objev, jehož pravý význam zůstává pro vědce zatím záhadou. Odborníci tvrdí, že bude potřeba ještě poměrně rozsáhlý výzkum, aby správně pochopili co přesně se na tomto místě v době kamenné odehrávalo a jaký je skutečný příběh těchto lidí.

Zatím se vědci domnívají, že záhadné pohřebiště sloužilo pro rozloučení s náčelníky a významnými členy pradávných kmenů. Nebývalo totiž běžné, že by se běžní příslušníci kmene pohřbívali tímto rituálním způsobem.

Zda vědci budou mít k dispozici dostatek indicií, které je dovedou k rozluštění příběhu, je zatím nejisté. Spousta archeologických nálezů doposud nebyla rozluštěna a zdá se, že zůstanou tajemstvím na věky (Čtěte: Některé archeologické pozůstatky z pradávných dob jsou pro vědce stále velkou záhadou).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za krásným počasím a nezapomenutelnými zážitky

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu