Farmáři na Borneu ve velkém zabíjí orangutany. Hrozí jim stejný osud jako africkým nosorožcům?

Věda a technika 17. února 2018 | 10:41 Robert Bureš
Díky výzkumu orangutanů na třetím největším ostrově světa Borneu vědci zjistili, že jejich zabíjení probíhá v mnohem větším rozsahu, než předpokládali. Orangutani totiž působí místním farmářům nemalé škody a ti se jim mstí. Vědci se obávají o jejich budoucnost, za poslední roky jich totiž farmáři zabili desetitisíce.
Další 3 fotografie v galerii
Orangutanů na Borneu stále ubývá / Pixabay

Odborníci jsou velmi znepokojeni novým zjištěním ohledně masového vybíjení orangutanů na ostrově Borneo. V posledních letech lidskou aktivitou na Borneu uhynulo nejméně sto tisíc orangutanů. Toto zjištění znamená velký problém, protože orangutanům ubývá prales a dostávají se do konfliktu s místními lidmi, který nemohou vyhrát.

Za značným úbytkem lesních primátů je podle vědců několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je kácení pralesů kvůli plantážím s palmovým olejem. Nová studie ale varuje, že orangutani mizí i z pralesa, což naznačuje, že jsou zabíjeni místními lidmi.

Vědecká práce Marie Voigtové uvádí, že nejčastějším důvodem zabíjení orangutana, což v překladu znamená „lesní člověk“, je pouhá msta, protože tyto opice nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí. Místní farmáři je nemají v lásce kvůli škodám, které působí na jejich hospodářství. Opice často vycházejí z lesa a jdou se přiživit na lidských farmách.

„Neočekávali jsme, že úbytek populace orangutanů z pralesů je tak obrovský. Podle studie je vidět, že se jedná o nezanedbatelný problém. Zvířata se dostávají do přímého boje s lidmi, který nemohou vyhrát, protože je lidé zabijí,“ uvedl pro BBC profesor Serge Wich.

Na světě v současné době žije přibližně 14 tisíc sumaterských orangutanů a 55 tisíc bornejských. Díky nadměrné spotřebě levného palmového oleje se jejich domovská oblast v podobě zdejších deštných pralesů výrazně ztenčuje a populace orangutanů stále ubývá.

Tomuto nebezpečnému trendu mohou podle profesora Wiche zabránit pouze indonéští a malajsijští vůdci, kteří by měli vybíjení orangutanů tvrdě postihovat. Přestože se ničení pralesů v loňském roce na Borneu zpomalilo, jsou káceny stále ve velké míře a vědci odhadují, že populace orangutanů by během 35 let mohla klesnout až o 40 tisíc jedinců.

Dnes se věnuje úbytku zvířecích druhů ve světě velká pozornost, a přestože ne vždy je spolupráce s vládami zejména v afrických nebo asijských zemích jednoduchá, v mnohém lze vybíjení zvířat předcházet. Ne vždy tomu tak ale bylo, jak je vidět například na smutném osudu afrického severního nosorožce bílého (čtěte: Čeští vědci se pokusí o poslední záchranu vzácného tvora. V případě neúspěchu navždy zmizí z naší planety), který je dnes prakticky považován za vyhynulého.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Zavřít reklamu