Původ záhadného vraku lodi z okolí Sumatry prozradil archeologům nápis na kusu keramiky
V 80. letech minulého století se rybářům západně od indonéského ostrova Sumatra podařil naprosto ojedinělý úlovek. Na dně jávského moře totiž našli vrak lodi s cenným nákladem keramiky, sloních klů, pryskyřice a spousty dalších artefaktů.
Loď vytáhli až v roce 1996 a část nákladu získalo Fieldové muzeum v Chicagu, druhou část Indonésie. Podle tehdejšího datování jednoho vzorku pryskyřice si archeologové mysleli, že loď vyplula a potopila se v druhé polovině 13. století.
Nyní vědci původ tohoto vraku konečně po dekádách rozluštili díky nápisu „vyrobeno v Číně,“ který výzkumníci objevili na některých částech keramických nádob.
V rámci bližšího průzkumu zbytků keramiky a dalších artefaktů bylo také zjištěno, že vrak se potopil zřejmě až o sto let dříve, než se experti dříve domnívali. Toto zjištění konečně objev z minulého století umístilo do časového období čínské historie a ukazuje význam a rozsah tehdejšího námořního obchodu.
Vědci díky tomuto objevu budou moci lépe nahlédnout do starověké Číny, stejně jako porozumět technikám, které byly v tomto období využívány pro výrobu předmětů ze slonoviny a keramiky.
Záhadných vraků na dně moře leží mnoho a jedním z nich jsou také zbytky lodi, která byla objevena již počátkem minulého století poblíž ostrova Antikythera. Tento vrak dokonce ukrývá dosud neobjevené poklady. Vědci se totiž domnívají, že se na dně moře pod vrakem nachází velké množství vzácných soch (čtěte: Vrak lodi z římského období nalezený u Antikythery, možná ukrývá další velký poklad).