Tatra oslaví sto let výročí vzniku této legendární značky, která si získala jméno po celém světě

Auto-moto 31. března 2019 | 10:23 — Lukáš Bauer
Jedna z nejstarších automobilek na světě Tatra, která patří k pokladům českého průmyslu, si letos připomene 100 let od vzniku této značky. Legendární vozy Tatra se proslavily po celém světě díky vysoké míře spolehlivosti i v těch nejtěžších podmínkách.
Dalších 5 fotografií v galerii
Společnost byla založena již v roce 1950 / Tatra Trucks

Nejstarší česká automobilka Tatra letos oslaví sto let od založení této značky. Toto výročí bude připomenuto na tradičních dnech Kopřivnické techniky 8. a 9. června v areálu výrobního závodu. K vidění bude rozsáhlá expozice zahrnující současnou produkci, stejně jako mnoho historických vozů Tatra.

Firma podnikatele a kopřivnického rodáka Ignaze Schustaly vznikla v Kopřivnici v roce 1850, když začala vyrábět kočáry a bryčky, později přibyla výroba železničních vagonů. V roce 1891 se začala psát nová kapitola v historii výroby vozidel v Kopřivnici. Tehdy na základě podniku Ignaze Schustaly vznikla nová akciová společnost Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft vormals k.k. priv. Wagenfabrik Schustala & Co. se sídlem v Kopřivnici.

V roce 1897 společnost postavila první osobní automobil, a o rok později také první nákladní vůz. S postupem času, díky změně distribučního systému a růstu významu reklamních a marketingových činností, se od roku 1911 na čelní masce vozidel začalo objevovat logo NW nebo dvouhlavý orel s nápisem Nesselsdorf.

Před koncem první světové války bylo na základě rozhodnutí nově vzniklé republiky přesunuto sídlo společnosti do Vídně, a v roce 1919 vznikl oficiální název automobilky Tatra, který se také objevil na vozech typu TL 4.

Již 29. března 1919 opustilo závod v Kopřivnici prvních deset vojenských automobilů typu TL 4 pro československou armádu s označením Tatra na známém kulatém štítku. Značka Tatra se ujala a byla používána na vozech vyrobených kopřivnickou společností. Ovšem v názvu firmy se objevila až v roce 1927, kdy se z Kopřivnické vozovky staly Závody Tatra, akciová společnost pro stavbu automobilů a železničních vozů. (Dále čtěte: Tatra představila na dalším setkání Dakaru své soutěžní speciály).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bruce Springsteen je nejvíce vydělávajícím hudebníkem minulého roku

Několik tipů, jak bezchybně a za pár minut vyčistit...

Jak nádherně provonět domácnost. Zkuste trik s aviváží,...

Meteostanice se doma hodí. Jakou ale vybrat? Dělí se na dva...

Další trendy v bytovém designu roku 2022: Multifunční...

Trendy letošního roku podle bytových designérů: Zelené a...

Co ptáci nejraději v zimě? Přidejte jim i čerstvé ovoce

Zavřít reklamu