Hasiči dostanou nové speciály Tatra Terra. Určeny jsou pro zásahy v drsných podmínkách

Auto 15. září 2022 | 14:11 — Lukáš Bauer
Na základě výsledků výběrového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v následujících dvou letech dostanou hasičské jednotky v České republice až 100 nových cisternových automobilových stříkaček CAS 20 na podvozku Tatra. Cena zakázky může přesáhnout 1 miliardu Kč.
Další 1 fotografie v galerii
Nové speciály jsou určené pro těžko přístupný terén / Tatra Trucks / volný zdroj

Koncem srpna tohoto roku GŘ HZS ČR uzavřelo rámcovou dohodu o dodávkách cisternových automobilových stříkaček s označením CAS 20/4000/240 – S2T na dvounápravovém podvozku Tatra Terra T815–2T5RA3 v provedení 4x4. Celkový předpokládaný objem plnění zakázky je 100 těchto hasičských vozidel, včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků v průběhu dvou let od účinnosti rámcové dohody. Všechna vozidla CAS 20 mají mít stejný typ podvozku, účelové nástavby požárního čerpadla a mohou být vybavena dodatečnými prvky. 

Nejmodernější hasičská technika

Cisternové stříkačky CAS 20 budou vybaveny tatrováckou šestimístnou čtyřdveřovou kabinou s klimatizací a nezávislým vytápěním. Účelová nástavba z lehkých slitin a plechových panelů bude obsahovat kromě speciálního hasičského vybavení nádrž na hasivo o kapacitě 4 tisíce litrů vody a 240 litrů pěnidla. K pohonu automobilů budou sloužit vzduchem přímo chlazené dieselové, vidlicové osmiválce Tatra T3D-928 o maximálním výkonu 325 kW spojené s plně automatickou převodovkou Allison. Elektroinstalace a rozvody paliva i vzduchu na podvozku budou chráněny proti působení sálavého horka od požárů.

Tatra slaví úspěchy

Plánovaná dodávka vozidel CAS 20 je v krátké době již druhým úspěchem společnosti Tatra Trucks a jejích tradičních českých partnerů v oblasti vývoje a výroby hasičských vozidel na domácím trhu. V květnu tohoto roku totiž GŘ HZS ČR vybralo firmu KOBIT ve výběrovém řízení na dodávky cisternových automobilových stříkaček CAS 30 pro velkoobjemové hašení na podvozcích Tatra Force. Celkový předpokládaný objem zakázky představuje nákup až 50 vozidel CAS 30, včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků v průběhu dvou let.

Tatrovácké speciály plánuje nakoupit také Hasičský a záchranný sbor Slovenské republiky. Jedná se o 3 kusy cisternových, zodolněných stříkaček CZS 40 Titan s pancéřovanými kabinami. Tyto speciály slouží také u Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR, a to od roku 2018. Základem CZS 40 Titan je podvozek Tatra Force T815–7M0RC1.371 se čtyřmi řiditelnými nápravami. K pohonu slouží šestiválcový dieselový motor Cummins ISM500 o výkonu 373 kW, ten je propojen s plně automatickou převodovkou Allison. V útrobách nástavby vozidla se nachází nádrž o objemu 12 tisíc litrů hasebních látek. Dále čtěte: (Nejsilnější Tatra v historii. Tento speciál táhl dopravní letouny vážící stovky tun)

Zdroj: Tatra Trucks

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu