Tatra, která je dnes pilířem automobilky, je na trhu už deset let. Prodaly se jich tisíce do celého světa

Auto 23. října 2021 | 15:04 — Lukáš Bauer
Na podzim roku 2011 začala z výrobní linky společnosti Tatra Trucks sjíždět těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix. Klíčový produkt civilní výroby kopřivnické automobilky tak letos slaví 10 let existence. Za tu dobu prošel nepřetržitým vývojem, v blízké budoucnosti se počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace.
Další 3 fotografie v galerii
Limitovaná edice vozu Phoneix Präsident / Tatra Trucks

Automobilka Tatra Trucks v současné době vyrábí čtyři modelové řady určené pro široké spektrum zákazníků. Klíčovým produktem civilní výroby je řada těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix, která se veřejnosti poprvé představila v září roku 2011. Do dnešní doby Tatra Trucks dodala zákazníkům přes 3650 těchto vozů v nejrůznějších provedeních určených jak pro smíšený, tak pro terénní provoz. Vozy nacházejí uplatnění v průmyslových segmentech stavebnictví, těžařství, lesnictví, zemědělství, v komunálních službách, jako hasičské a záchranářské speciály, jako nosné platformy pro vojenskou techniku či speciální vozidla atd.

Prestižní ocenění

Tatra Phoenix je pro automobilku stěžejním typem pro civilní sféru. Konstruktéři měli od počátku ambici uspět s ním jak na tradičních, tak i nových trzích a především tam, kde je vyžadováno plnění nejpřísnějších emisních limitů. Jejich práci a rychlý vývoj podtrhl také prestižní mezinárodní titul „The Best AWD Truck 2012" – Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012, který modelová řada Tatra Phoenix získala v celoevropské anketě „International Truck of the Year". Bylo to vůbec poprvé, kdy byl výrobek některé ze středoevropských a východoevropských automobilek nominován do této ankety a získal takto prestižní titul. Sériová výroba vozů Tatra Phoenix doslova otevřela zcela novou kapitolu historie automobilky a díky této modelové řadě se Tatra Trucks začala výrazněji prosazovat na konkurenčně velmi náročných trzích západní Evropy.

Limitovaná edice Präsident

V souvislosti se zavedením prozatím nejpřísnějších legislativních opatření a emisních limitů známých pod názvem Euro VI v kopřivnické firmě připravili v roce 2015 provedení Tatra Phoenix Euro 6. V roce 2017 automobilka oslavila 120. výročí vzniku svého prvního automobilu se spalovacím motorem a jako připomínku tohoto milníku vyrobila limitovanou sérii vozů Tatra Phoenix Präsident. Ve stejné době se Tatře podařilo dosáhnout mety 1000 vyrobených vozů celé modelové řady.

O rok později došlo na další vylepšení, inovovaná modelová řada Phoenix „2018" dostala úspornější a výkonnější motory Paccar, rozměrově menší systém čištění výfukových plynů či soustavu kotoučových brzd. V současné době vývojový tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomíra Smolky zahájil práce na nové generaci modelové řady Phoenix. Zkoušky prototypů by měly přijít v roce 2023 a o rok později by se měla rozjet sériová výroba. Je tedy jisté, že Phoenix bude i nadále jedním z hlavních prvků výrobního portfolia Tatra Trucks.

Desítky let prověřená technologie

Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku (centrální nosná roura a nezávisle zavěšené polonápravy) s moderními technologiemi a konstrukčními prvky renomovaných světových výrobců. Obchodní řada Tatra Phoenix je jediným sériově vyráběným plněpohonným nákladním vozidlem využívajícím vzduchového odpružení všech náprav. Typickým znakem je rovněž unifikované provedení různých typů přídavných (sestupných) převodových skříní Tatra vyhovujících zástavbě hlavních převodových skříní Tatra, ZF nebo Allison v manuálním, automatizovaném či zcela automatickém provedení. Podvozky jsou k dispozici v provedeních 4 x 4, 6 x 6, 8 x 8, 8 x 6, 10 x 10 či 10 x 8, 12 x 8, 14 x 8. K pohonu slouží moderní kapalinou chlazené motory MX-11 a MX-13, které splňují nejpřísnější emisní normy. Vozy řady Phoenix mohou být různě individualizovány podle požadavků zákazníka a již si našly cestu do více než tří desítek zemí světa. Dále čtěte: (Česká armáda dostane do výzbroje těžká vozidla Tatra. Tentokrát palivové cisterny).

Zdroj: Tatra Trucks.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v dokonalém ráji

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu