3D tiskárna vyrobila první skutečný most na světě!

Elektronika 01. února 2017 | 10:31 — Lukáš Bauer
3D tiskárny již mají nějaký ten rok fungování za sebou a že se na nich dá vyrobit vše možné, o tom asi není pochyb. Nyní se však blíží doba, kdy 3D tiskárny budou umět tisknout architektonické prvky, nebo dokonce možná celé budovy.
První most na světě vytištěný na 3D tiskárně / Internet

Důkazem je Institut pokročilé architektury v Catalonii (IAAC), který vyrobil první pěší most na světě pomocí průmyslové 3D tiskárny. Tento most nyní skutečně stojí v parku Castilla-La Mancha ve čtvrti Alcobendas na jihu Madridu ve Španělsku.

3D tiskárna vyrobila most pomocí parametrického modelování pro dosažení maximálně přírodního vzhledu, ale také pro rovnoměrné rozložení použitých materiálů. Do materiálu použitého ke stavbě mostu, byl také přidáván písek, který pomáhá spojit vrstvu po vrstvě tak, aby bylo dosaženo co nejpevnější struktury, podobně jako u přírodního kamene.

Institut považuje tento krok za milník ve stavitelství globálního rozsahu a dále vysvětluje:

„Největší výhodou výpočetní konstrukce je, že dokáže aplikovat materiál tam, kde je opravdu potřeba. Zároveň ale umožňuje naprostou svobodu tvarů a forem a také volitelnou pórovitost materiálů. Z našeho pohledu bude jednou skutečným soupeřem pro konvenční materiály používané dnes na stavbách po celém světě”.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

3 tipy, jak vybrat perfektní cestovní boty

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu