Největší lithium-iontová baterie světa vydělá za jeden den statisíce dolarů
V uplynulých týdnech ukázala největší baterie světa svůj skutečný potenciál nejen v kompenzaci výpadků elektrické energie. První ostrá dodávka elektřiny z baterie Tesla proběhla 14. prosince poté, co došlo k výpadku uhelné elektrárny. Zařízení ale dokáže vydělat také dost peněz pomocí rafinované metody prodeje energie.
V současné době je část kapacity baterie vyhrazena pro jihoaustralskou vládu. Zbytek elektrické energie může vlastník, společnost Neoen, prodávat na velkoobchodním trhu. Pomocí systému Powerpack mohou operátoři přepínat z nabíjení na výdej energie během několika milisekund. Díky rychlé reakci využívají značné výkyvy cen elektrické energie v denních špičkách.
Údaje analytické společnosti Renew Economy uvádějí, že Neoen prodával ve dnech 18. a 19. ledna elektřinu za cenu více než 11 000 amerických dolarů. Za pouhé dva dny tak baterie vydělala více než 800 tisíc dolarů.
V současné době probíhá v australské Victorii výstavba další podobné baterie s kapacitou 20 MW. Společnost Neoen plánuje výstavbu stejné baterie také v Queenslandu, která by měla být dokonce větší než první baterie v jižní Austrálii.
Elon Musk před získáním zakázky na výstavbu obří baterie Tesla na svém Twitteru uvedl, že baterii v Austrálii zprovozní nejpozději 100 dní od podepsání smlouvy. Svůj slib dodržel a zařízení uvedl do provozu před termínem, v opačném případě by Austrálie největší baterii světa získala zdarma (čtěte: Elon Musk postavil největší lithium–iontovou baterii na planetě. Má výkon jako elektrárna).