V severním moři vyorste umělý ostrov, který bude domovem pro unikátní energetické zařízení

Energetika 06. ledna 2018 | 10:00 — Lukáš Bauer
Nizozemská energetická společnost plánuje výstavbu unikátního projektu kolektoru a větrné farmy. Součástí výstavby bude také umělý ostrov v písčitých mělčinách Severního moře, na kterém bude celý komplex umístěn.
Další 2 fotografie v galerii
Geniální návrh větrné farmy bude vybudován v mělké oblasti Severního moře / TenneT

Současný trend obnovitelných zdrojů se ve snaze snižovat emise škodlivých plynů v ovzduší stále častěji obrací k energii získané ze Slunce a síly větru. Nákup nemovitostí pro výstavbu větrných elektráren však výslednou cenu výrazně zdražuje, a proto přišla holandská energetická společnost TenneT s inovativním projektem.

Projekt s názvem Dogger Bank počítá s výstavbou výkonného energetického komplexu na umělém ostrově ve stejnojmenné mělké a písčité oblasti Severního moře, která se nachází asi 125 kilometrů od pobřeží Anglie. Tato oblast je také proslulá silnými větrnými proudy.

Unikátní zařízení bude sloužit jako sběrna pro obří větrnou farmu, která by měla být největší na světě a předběhnout tak čínskou větrnou elektrárnu v Gansu. Inženýři společnosti předpokládají, že projekt Dogger Bank zvládne kapacitu 30 GW.

Projekt Dogger Bank by podle společnosti mohl být klíčem k efektivnímu zlevnění větrné elektrické energie. Snižování nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů je totiž nezbytným faktorem pro jejich vyšší podíl v energetickém odvětví.

Ostrovní kolektor energie z větrné elektrárny je navržen tak, aby shromažďoval elektrickou energii z větrných turbín krátkými kabely. Pomocí speciálního proudového měniče by zařízení měnilo střídavý proud na stejnosměrný, aby zamezilo vysokým ztrátám při dopravě elektřiny na dlouhé vzdálenosti.

Dálkovými kabely by pak energie mohla být dodávána do rozvoden prakticky kterékoliv pobřežní země. Podle odhadů bude výstavba zařízení stát přibližně 1,5 miliardy eur (přibližně 37,5 miliardy Kč).

Větrná energie z přímořských oblastí nebo přímo z moří je velice efektivní, protože v mnoha těchto oblastech jsou stále silné větrné proudy. Nedávno začala dodávat energii také první plovoucí větrná elektrárna na světě, která se nachází u pobřeží Skotska.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu