Apple ukončil klíčovou dohodu s Amazonem na exkluzivní prodej audioknih

PC a Mobil 28. ledna 2017 | 22:30 — Lukáš Bauer
Apple s Amazonem ukončili na základě společných jednání exkluzivní dohodu, která umožnovala serveru Audible, být jediným prodejcem audioknih z iTunes.
Uvolnění trhu s audioknihami / shutterstock

Dohoda z roku 2003 fungovala více než deset let. Skončila však počátkem tohoto roku, na základě stížností od německých vydavatelů a hlavně vyšetřování ze strany evropských antimonopolních regulátorů, kteří se obávali, že dohoda znemožňuje konkurenci a způsobuje tím zvyšování cen.

Regulační úřad začal s vyšetřováním koncem roku 2015 a nyní jej pozastavil s ohledem na rozhodnutí obou zúčastněných subjektů o ukončení exkluzivní smlouvy.

Zrušení dohody přispěje ke zlepšení hospodářské soutěže

"Se zánikem této smlouvy, bude mít Apple možnost zakoupit digitální audioknihy i od jiných dodavatelů, což bude mít za následek širší nabídku a lepší ceny pro spotřebitele", uvedl v prohlášení Andreas Mundt, předseda Německého antimonopolního úřadu.

Evropská komise zrušení dohody uvítala a věří, že přispěje ke zlepšení konkurenčního prostředí v oblasti digitálních audioknih. Audible dominuje na trhu s audioknihami už řadu let, a spolu s iTunes je jedním z klíčových míst, která spotřebitelé vyhledávají pro nákup audioknih.

Vydavatelé tedy do nedávna neměli jinou možnost, než prodávat přes Audible. Nyní budou moci jít přímo k Apple, nebo se rozhodnout pro jinou distribuci.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda filmu Láska nebeská Keira Knightley chytla covid. Herečka má těžší průběh nemoci a prý se cítí jako odpad

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Zavřít reklamu