Tento sebedestrukční telefon uchová vaše data v tajnosti navždy

PC a Mobil 21. února 2017 | 07:37 — Jan Volf
S nápadem na sebedestruktivní telefon se obvykle setkáváme pouze ve špionážních filmech. Ve skutečnosti je to ale potencionálně cenný vynález, který může přidat na bezpečnosti a ochraně pro lidi s obzvláště cennými daty.
Přístroj může být v jednom okamžiku plně funkční a o pár sekund později totálně zničený / shutterstock.com

Tým vědců ze Saudské Arábie vyrobil prototyp důmyslného mechanismu, který je schopen zničit zařízení za pouhých 10 vteřin, a může být také naprogramován, aby se za určitých podmínek zničil sám.

Tento mechanismus funguje na bázi převodu energie z baterie do elektrody, která se zahřeje tak rychle, že tím roztáhne speciální polymer, který se rychle rozpíná a tím rozdrtí procesor zařízení.

„Polymer velmi rychle expanduje a tím způsobí dostatečně vysoké napětí na to, aby tenký křemíkový čip – který je umístěn na polymeru – rozmačkal“, vysvětluje Muhammad Mustafa Hussain z univerzity vědy a techniky King Abdulah. Výsledkem je přístroj, který může být v jednom okamžiku perfektně a plně funkční a o pár sekund později je absolutně nepoužitelný a totálně zničený.

Co je však na tomto vynálezu nejzajímavější je, že k tomu aby přístroj aktivoval sekvenci sebezničení není ani potřeba, aby ho měl majitel v danou chvíli u sebe. Vědci úspěšně testovali produkt řadou různých druhů spouštěcích mechanismů, například pomocí GPS signálu, který zařízení aktivuje, pokud přesáhne určitou vzdálenost z předem zadaného výchozího bodu. Vyvynuli také aplikaci, která je schopna se zařízením na dálku komunikovat a spustit sebedestrukci zadáním hesla.

Zatím je zařízeni stále ve fázi testování, ale tým doufá, že se jim podaří tuto technologii aplikovat tak, že nezničí pouze procesor, ale i úložné zařízení dat a další podobné komponenty.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Ana de Armas šla k hrobu Marilyn Monroe, aby získala svolení k natáčení filmu Blonde

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Vřes patří k podzimu. Nenáročnost, odolnost a krásné...

Sklizeň a uskladnění mrkve: Kdy sklidit mrkev a jak ji...

Zavřít reklamu