Geniální a jednoduchý návod jak zachránit utopený telefon! Nic nestojí a zvládne ho každý

PC a Mobil 14. března 2017 | 05:04 — Lukáš Bauer
Mnoha lidem se v životě stalo, že utopili svůj telefon. Bohužel ve většině případech se na takové poškození telefonu nevztahuje záruka a oprava bývá velmi drahá ne–li nemožná. Pokud ale budete jednat rychle, je zde reálná šance telefon zachránit. Připravili jsme pro vás stručný návod jak na to.
K záchraně mokrého telefonu stačí obyčejný pytlík rýže a starý hrnec / Pinterest

Pokud se vám povede telefon utopit, znamená to většinou pro jeho elektroniku fatální poškození, ale i přesto je stále šance ho zachránit. Ano můžete to zkusit a telefon reklamovat, ovšem většina chytrých telefonů je dnes již vybavena papírkem, který při namočení nenávratně změní barvu a výrobce vám reklamaci v drtivé většině případů neuzná. Proto jsme pro vás dnes připravili velice jednoduchý návod, jak se pokusit takový telefon vzkřísit.

Krok 1: Okamžitě odpojte od zdroje energie

Nejlepší první pomoc pro utopený telefon je okamžitě ho odpojit od elektrické energie. V případě, že váš telefon má odnímatelnou baterii, ihned ji vyjměte a spolu s ní také SIM kartu, na které je většinou mnoho informací, které se mohou poškodit. U většiny smartphonů, však baterie odejmout nelze, jako například u zařízení iPhone. V takovém případě ho alespoň ihned vypněte. Tím v danou chvíli maximálně snížíte počet aktivních obvodů, které se mohou zkratovat.

Krok 2: Dostaňte co nejvíce vody z přístroje

Mokrému telefonu je potřeba následně ihned poskytnout první pomoc a zbavit ho co největšího množství vody. K tomu vám poslouží ručník a na vnitřek přístroje je nejlepší použít vysavač, který vodu odsaje. Rozhodně se v této fázi nedoporučuje nechat vodu samovolně se odpařovat, protože čas hraje proti vám. Při samovolném odpařování je značně vysoké riziko koroze spojů a tím také destrukce elektrických obvodů. Nedoporučuje se také používat k vysoušení fén, který může vnitřek telefonu při vyšší teplotě doslova roztavit. Vždy dbejte na to, aby voda pokud možno odcházela z přístroje stejnou cestou, jakou se do něj dostala.

Krok 3: Použijte pohlcovač vlhkosti

Následná péče je nejdůležitější ze všeho, zde se totiž skutečně rozhoduje o osudu vašeho přístroje. Z telefonu se musí co nejrychleji dostat zbytková vlhkost, která se drží uvnitř přístroje. Nejjednodušším a také nejefektivnějším řešením, je použit syrovou rýži nasypanou do nádoby a v ní nechat telefon přes noc. Pokud máte obavy, že se do telefonu může dostat rýžový prach, lze použít také Silikagel, který je přibalen k většině nových textilních oděvů i různých potravinových výrobků, náchylných na zachytávání vlhka. Pamatujte však, že trocha prachu v takovém případě nehraje až takovou roli a ze všeho nejdůležitější je rychlost.

A ještě jedna důležitá rada na závěr

Pokud jste telefon utopili v moři, nebo jiné slané vodě, tak je mnohem větší šance na jeho záchranu, když ho před krokem 1. propláchnete sladkou vodou. Pokud necháte odpařit slanou vodu, tak v telefonu zůstanou krystalky soli, které ne možná hned, ale po čase s jistotou váš telefon nenávratně poškodí.

Takto ošetřený telefon má reálnou šanci, i když rozhodně ne stoprocentní, že opět ožije a ještě nějakou dobu vám bude sloužit.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hynek Čermák natáčí s Dominikem Haškem film Děti Nagana

Jak udělat dokonalý hovězí steak filet mignon, který bude...

Recept na dýňovou polévku s pórkem a pomerančovou šťávou...

Vyrobte si vlastní nemrznoucí směs do ostřikovačů....

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Zavřít reklamu