Geniální a jednoduchý návod jak zachránit utopený telefon! Nic nestojí a zvládne ho každý
Pokud se vám povede telefon utopit, znamená to většinou pro jeho elektroniku fatální poškození, ale i přesto je stále šance ho zachránit. Ano můžete to zkusit a telefon reklamovat, ovšem většina chytrých telefonů je dnes již vybavena papírkem, který při namočení nenávratně změní barvu a výrobce vám reklamaci v drtivé většině případů neuzná. Proto jsme pro vás dnes připravili velice jednoduchý návod, jak se pokusit takový telefon vzkřísit.
Krok 1: Okamžitě odpojte od zdroje energie
Nejlepší první pomoc pro utopený telefon je okamžitě ho odpojit od elektrické energie. V případě, že váš telefon má odnímatelnou baterii, ihned ji vyjměte a spolu s ní také SIM kartu, na které je většinou mnoho informací, které se mohou poškodit. U většiny smartphonů, však baterie odejmout nelze, jako například u zařízení iPhone. V takovém případě ho alespoň ihned vypněte. Tím v danou chvíli maximálně snížíte počet aktivních obvodů, které se mohou zkratovat.
Krok 2: Dostaňte co nejvíce vody z přístroje
Mokrému telefonu je potřeba následně ihned poskytnout první pomoc a zbavit ho co největšího množství vody. K tomu vám poslouží ručník a na vnitřek přístroje je nejlepší použít vysavač, který vodu odsaje. Rozhodně se v této fázi nedoporučuje nechat vodu samovolně se odpařovat, protože čas hraje proti vám. Při samovolném odpařování je značně vysoké riziko koroze spojů a tím také destrukce elektrických obvodů. Nedoporučuje se také používat k vysoušení fén, který může vnitřek telefonu při vyšší teplotě doslova roztavit. Vždy dbejte na to, aby voda pokud možno odcházela z přístroje stejnou cestou, jakou se do něj dostala.
Krok 3: Použijte pohlcovač vlhkosti
Následná péče je nejdůležitější ze všeho, zde se totiž skutečně rozhoduje o osudu vašeho přístroje. Z telefonu se musí co nejrychleji dostat zbytková vlhkost, která se drží uvnitř přístroje. Nejjednodušším a také nejefektivnějším řešením, je použit syrovou rýži nasypanou do nádoby a v ní nechat telefon přes noc. Pokud máte obavy, že se do telefonu může dostat rýžový prach, lze použít také Silikagel, který je přibalen k většině nových textilních oděvů i různých potravinových výrobků, náchylných na zachytávání vlhka. Pamatujte však, že trocha prachu v takovém případě nehraje až takovou roli a ze všeho nejdůležitější je rychlost.
A ještě jedna důležitá rada na závěr
Pokud jste telefon utopili v moři, nebo jiné slané vodě, tak je mnohem větší šance na jeho záchranu, když ho před krokem 1. propláchnete sladkou vodou. Pokud necháte odpařit slanou vodu, tak v telefonu zůstanou krystalky soli, které ne možná hned, ale po čase s jistotou váš telefon nenávratně poškodí.
Takto ošetřený telefon má reálnou šanci, i když rozhodně ne stoprocentní, že opět ožije a ještě nějakou dobu vám bude sloužit.