Proč se baterie vašeho telefonu vybíjí rychleji v mrazivém počasí?
Lithium-iontové baterie jsou nejběžnějším typem baterií, které pohání téměř všechnu mobilní elektroniku od telefonů po notebooky. Elektrická energie z těchto baterií je získávána pomocí lithiových iontů, které se pohybují roztokem od anody ke katodě a vytvářejí elektrický proud.
Pokud jsou všechny ionty přesunuty na stranu katody, kde jsou uloženy v pórovitém grafitu, baterie je vybita. Po opětovném dobití článku se ionty přesunou zpět k anodě, a celý proces dodávky energie může začít znovu.
Vědci chemie stále nemají ještě přesnou představu o tom, jakým způsobem dochází ke zpomalení chemických reakcí uvnitř baterie. Tyto mechanizmy, které vedou ke špatnému výkonu lithium-iontových baterií, přitom způsobují během zimního období řadu problémů s používáním elektroniky.
V mrazivém prostředí dochází k tomu, že se zpomalí nebo zcela zastaví chemická reakce, která vyrábí elektřinu. Telefon v důsledku toho nedostane tolik energie, kolik by potřeboval, a dojde k jeho vypnutí, v lepším případě k dramatickému přepočítání zbylé energie v akumulátoru.
Po opětovném zahřátí lze ve většině případů přístroj opět zapnout a kalkulovaná energie je již na správné hodnotě. Stejně tak odborníci v nové studii varovali před destruktivním procesem, který může nastat, je-li baterie dobíjena při teplotách pod bodem mrazu.
Lithium-iontové baterie existují také v obrovské podobě, jako je tomu v projektu Elona Muska v jižní Austrálii. Zde byla zhotovena společností Tesla největší baterie na světě, která dodává elektrickou energii v případě výpadků primárních energetických zdrojů (čtěte: Největší záložní baterie světa zasáhla v naprosto rekordním čase).