Vědci se po letech vrací k jezeru Loch Ness. Na základě vzorků DNA určí, co neobvyklého v jezeře žije
Vědeckou expedici na skotské jezero Loch Ness zorganizoval profesor Neil Gomell z Nového Zélandu. Výzkum bude založen na metodě porovnávání DNA ze vzorků vody, které vědci z jezera odeberou. Výsledky výzkumu by měly být zveřejněny již koncem letošního roku.
Experti se domnívají, že pokud v jezeře skutečně něco neobvyklého žije, musí to za sebou zanechávat stopu v podobě DNA. „Osobně mýtům o lochnesské příšeře nevěřím, ale věřím, že to místo není opředeno mýty jen tak,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Gomell.
Vzorky, které vědci pro účely výzkumu z jezera odebrali, pocházejí z různých hloubek, aby pokryly všechny vrstvy vodní plochy. Výsledky zkoumání DNA budou vědci porovnávat s dalšími testy, které pravidelně provádí již téměř 20 let.
Jeden z vědců Adrian Shine o Gomellově metodě tvrdí, že je velice elegantní, protože není potřeba složité průzkumné technologie. Shine přitom expedici na jezeře Loch Ness zorganizoval už v roce 1973. Nikdo dnes nezná ekosystém jezera tak dobře jako on. Může podle něj nový výzkum přinést ještě něco nového?
Přestože u jezera byla provedena už celá řada výzkumů, které potvrdily, že lochneska neexistuje, toto místo má zvláštní schopnost v lidech tento mýtus neustále držet při životě. Ke břehům tohoto skotského jezera totiž každým rokem dorazí až 200 tisíc turistů z celého světa. Dále čtěte: (V sibiřském kráteru Batagajka bylo objeveno zcela neporušené mládě dávno vyhynulého tvora).