Prehistorické monstrum vážilo téměř tunu a měřilo přes tři metry. Proč vymřel největší pták planety?

Věda a technika 30. září 2018 | 08:26 — Lukáš Bauer
Největší zástupce ptáků, který kdy žil na naší planetě, měřil přes tři metry a jeho váha mohla dosahovat až osmi set kilogramů. Pro srovnání - největší dnešní pták je pštros, který může dosahovat váhy 150 kilogramů. Obří, takzvaný sloní pták byl pojmenován Vorombe titan.
Další 1 fotografie v galerii
Vorombe titan žil před dávnými časy na Madagaskaru / Internet

S délkou tři metry a váhou kolem osmi set kilogramů byl Vorombe titan jednoznačně největším nelétavým ptákem v historii naší planety. Takzvaných sloních ptáků, jak jim vědci často přezdívají, existovalo na Zemi několik druhů. Pouze někteří z nich ale dosahovali takto extrémních rozměrů.

Ve fosilních záznamech jsou z těchto tvorů často dochovány jen úlomky kostí, takže je velice obtížné jednotlivé druhy vědecky popsat. Jak přesně tito ptáci vypadali není z malých vzorků možné určit, proto se vědci alespoň rozhodli vybrat největšího z nich.

V rámci výzkumu analyzovali stovky kostí, které jsou uložené v muzeích celého světa. Nejenže tak prozkoumali jejich rozměry, ale poprvé i vzájemné vztahy v čeledi Aepyornidae. Dlouho byl za vůbec největšího považován Aepyornis maximus, až v roce 1894 popsal jeden britský vědec ještě většího nelétavého ptáka s názvem Aepyornis titan.

Aepyornis titan byl řadu let předmětem spekulací, protože část vědců se domnívala, že se nejedná o samostatný druh. Výzkum potvrdil, že rozměry i struktura kostí tohoto tvora jsou natolik specifické, že se o samostatný druh jedná a dostal jméno Vorombe titan.

Sloní ptáci sehráli klíčovou roli v evoluci madagaskarské megafauny. Obří ptáci měli totiž díky svým rozměrům enormně velký dopad na širší ekosystém této oblasti: kontrolovali vegetaci, šířili biomasu a když vyměšovali, šířili i semena rostlin po celém ostrově.

Nedávno vědci zveřejnili výsledky výzkumu, díky kterému zjistili, že obří ptáci na Madagaskaru žili ještě v době, kdy ho začali kolonizovat lidé. K jejich vymření tak možná přispěl i člověk. Dále čtěte: (Madagaskar byl posledním útočištěm dávno vyhynulých zvířat. Nový výzkum přepisuje dějiny planety).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu