Tento podivný žralok je nejstarším obratlovcem naší planety. O jeho dlouhém životě se ví jen málo

Věda a technika 29. prosince 2018 | 08:32 — Lukáš Bauer
Žralok grónský je skutečně zvláštní tvor žijící v hlubokých vodách severního Atlantiku. Tento rybovitý obratlovec je dosud pro vědce stále záhadou. O jeho životě zatím víme jen to, že se může dožít neuvěřitelného věku až 500 let.
Další 1 fotografie v galerii
Žralok grónský má velice pomalý metabolismus / Internet

Žralok malohlavý nebo také žralok grónský žije v severních ledových vodách Atlantiku. O životě těchto záhadných tvorů se toho zatím stále mnoho neví, ale vždy se spekulovalo o tom, že se dožívají velmi vysokého věku.

Velký dravec žijící převážně v hlubokých vodách dosahuje délky 2,5 až 6,4 metru a může vážit až jednu tunu. Zajímavé je, že roste velmi pomalu, pouze několik málo centimetrů ročně.

V roce 2016 provedli vědci výzkum tohoto tvora ve snaze určit jeho věk. Běžně se pro určování věku žraloků používají kosti z jejich hřbetu, ale tento druh v hřbetní části pevné kosti nemá. Vědci tedy využili speciální metodu určení stáří z jeho oka. Oční tkáň žraloka grónského se totiž skládá ze zvláštních proteinů, které se s věkem neobnovují.

Vědci tak mohli odebrat části oka, kde se nacházela tkáň z dob, kdy byl žralok ještě mládě. Odborníci zkoumali celkem 28 žraloků, kteří většinou zahynuli poté, co je chytili rybáři. Bylo zjištěno, že tito jedinci žili v průměru okolo 200 let.

Podobně dlouhý věk nebyl zas až takovým překvapením, protože ho vědci předpokládali. Opravdové překvapení nastalo až ve chvíli, kdy u jedné z velkých samic, která měřila okolo pěti metrů, vědci naměřili věk neuvěřitelných 400 let.

Tento jedinec vytvořil světový rekord nejdéle žijícího obratlovce. Do té doby byla nejstarším obratlovcem velryba grónská, která se dožila věku 211 let.

Díky velmi pomalému růstu se žralok grónský stává dospělým až ve věku 150 let. Jeho extrémní dlouhověkost ho ale málem dostala na seznam ohrožených druhů. Během druhé světové války byl nadměrně loven, kvůli oleji z jeho jater, který byl využíván ve strojním průmyslu.

Jeho maso je bez tepelné úpravy považováno za toxické. Obsahuje totiž oxidy trimethylaminu a pokud je konzumováno za syrova nebo nedostatečně tepelně upravené, může způsobit stavy podobné těžké opilosti.

Ročně bylo odloveno až 32 tisíc kusů a populace žraloka grónského výrazně poklesla. Obnova bude trvat nejméně dalších sto let. V současnosti loví žraloka grónského pouze rybáři z Islandu.

I když jde o extrémně dlouhověké stvoření a nejstaršího žijícího obratlovce, nejstarším organismem rozhodně není. Byla objevena škeble, u které bylo určeno její stáří na neuvěřitelných 507 let. Dále čtěte: (Japonsko opět začne s komerčním lovem velryb. Přestává být členem velrybářské komise).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Karel Šíp vydává další knihu. Vzpomíná v ní i na Gotta

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s...

Je nejvyšší čas zazimovat růže. Vyvarujte se stříhání a...

Zavřít reklamu