Změna v chování ledních medvědů ohrožuje život lidí v odlehlém ruském regionu

Věda a technika 11. února 2019 | 12:19 — Lukáš Bauer
Na odlehlém souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu byl vyhlášen místními úřady stav ohrožení kvůli invazi ledních medvědů. Agresivním zvířatům se již několikrát podařilo vloupat do obytných i veřejných budov a místní obyvatelé se bojí vycházet z domovů.
Další 3 fotografie v galerii
Lední medvědi ohrožují obyvatele v odlehlém ruském regionu / Internet

Na souostroví Nová země ruské úřady vyhlásily stav ohrožení. V tomto odhlehlém ruském regionu totiž lední medvědi změnili vzorec svého chování a stahují se do obydlených oblastí a místní obyvatelé se bojí vycházet ze svých domovů.

Životy těchto predátorů totiž výrazně ovlivňují klimatické změny a s tím, jak ubývá jejich přirozených ledových oblastí, jsou nuceni měnit své chování a způsob lovu. Díky tomu začali medvědi častěji migrovat a vyhledávají snadno dostupnou potravu v obydlených oblastech.

U jedné z místních osad s názvem Bělušja Guba už ochránci napočítali 52 medvědů, přičemž šest až deset se u domů vyskytuje pravidelně. V několika případech bylo dokonce ohlášeno vloupání do domů a veřejných staveb.

Nebezpečná zvířata přestala reagovat na varovné signály a místní úřady budou muset přijmout zvláštní opatření. Ruská federální agentura však nedala povolení k odstřelu, protože medvědi jsou považováni za ohrožený druh.

Lední medvědi musejí ulovit a sníst jednoho tuleně každých pět až deset dní, jinak dramaticky ubývají na váze. Vynucená klimatická dieta spolu se ztenčováním ledové plochy medvědům značně neprospívá. 

Hlavním viníkem je teplejší voda v oceánech, což způsobil částečně člověk a částečně přirozený vývoj. Jen od počátku tisíciletí populace těchto šelem klesla o pětinu, vyplývá ze studie, kterou loni zveřejnil tým amerických vědců v prestižním časopise Science. Dále čtěte:(V České republice zemřela poslední samice medvěda grizzly. V našich zoo k vidění jen tak nebude).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu