Geneticky upravené rostliny budou provádět špionážní operace a chránit tak lidské životy
Novým projektem chce americká armáda vytvořit složitou a rozsáhlou senzorovou síť pomocí inteligentních rostlin, které budou monitorovat například nebezpečí chemických útoků, nebo elektromagnetické pulzy.
Program s názvem Advanced Plant Technologies (APT) byl zahájen teprve nedávno. Americké ministerstvo obrany doufá, že se jim podaří v budoucnu vytvořit síť, která bude sledovat komplexní změny v rámci životního prostředí.
„Rostliny jsou velmi spjaty s jejich přirozeným prostředím a projevují dobře čitelné fyziologické reakce na základní stimuly, jako je světlo, teplota, ale také dotek, chemikálie, škůdce a patogeny,“ uvedl vedoucí projektu Blake Bextine.
Nově vznikající molekulární techniky umožňují podle odborníků přeprogramovat tyto reportovací schopnosti rostlin pro širokou škálu účelů, které otevírají dveře novým zpravodajským kanálům a snižují personální rizika.
Rostlinní agenti by mohli totiž výrazně pomoci udržet pracovníky tajných služeb mimo nebezpečí a zároveň by nevyžadovaly tak drahou údržbu jako standardní hardwarové senzorové sítě.
Za tímto účelem plánuje americká armáda změnit rostlinné genomy nebo genetický materiál tak, aby různé environmentální spouštěče vedly k určitým biologickým reakcím, které pak mohou být přenášeny prostřednictvím satelitů.
Aby byla genetická změna úspěšná, nesmí se během výzkumu poškodit schopnost rostlin rozvíjet se a vypořádat se s mikroby, hmyzem a jinými rostlinami, což není pro inženýry jednoduchý úkol. Předchozí pokusy totiž skončily neúspěchem. Dále čtěte: (Vědci přišli na unikátní způsob, jak proměnit nehostinnou poušť v úrodnou krajinu).