Experti se při vývoji superpočítačů inspirují lidským mozkem. Některé jeho funkce jsou nenahraditelné
Experti z celého světa již delší dobu pracují na vývoji takzvaných neuroformních počítačů, které by mohly fungovat podobně jako lidský mozek. Díky tomu by se počítače staly mnohem rychlejšími a výkonějšími než dovolují současné technologie. Lidský mozek je totiž v oblasti zpracování dat stále nejdokonalejší věcí na planetě.
Vývojem se zabývají také vědci v jedné z německých laboratoří, kteří detailně mapují lidský mozek pro využití v informačních technologiích. Vědci tak lidský mozek musejí nařezat na sedm tisíc částí, které pak skenují a převádějí na 3D obraz.
Řezání je natolik přesné, že vědci často rozdělí jednotlivé buňky mozkové tkáně, a pak je potřeba najít místo, kde k sobě tyto dvě části buňky pasují. Na základě německých modelů pak tým ve Švýcarsku staví neuroformní počítač, který využívá procesy podobné těm, kterými disponuje lidský mozek.
Samotná technologie vychází prakticky z dnes známých procesorů, ale výrazná změna je ve zpracování dat. Na rozdíl od současných technologií neuroformní počítač posílá malé objemy dat mnoha směry, a právě díky tomu se zvyšuje přenosová kapacita.
Vědci dnes stále potřebují ty nejvýkonnější počítače světa, aby dokázali zastoupit funkci jen malé části lidského mozku. Jednoho dne však bude mít lidstvo k dispozici počítače, které dokáží napodobit lidské vlastnosti, jako je například kreativita. Dále čtěte: Experti z celého světa se připravují na kybernetický konflikt v Estonsku.