Ruská raketa Sojuz vynesla do vesmíru českou družici Lucky-7
Nová česká družice, kterou zkonstruovali čeští experti z ČVUT, byla vynesena do vesmíru ruskou raketou Sojuz 2.1b. Tato vesmírná sonda by měla umožnit ověřit poznatky z oblasti stavby elektronických systémů a také vesmírné radiové komunikace.
Družice s názvem Lucky-7 je podle jejích strůjců vyrobena z běžných součástek a materiálů. Jejím cílem je otestovat, zda mohou být běžně dostupné součástky využity pro mise v hlubokém vesmíru a také pro mise na Mars a Měsíc.
Vědci tak chtějí vyzkoušet to, co ještě nikdo předtím a získat cenné znalosti o vlivu vesmíru na běžně dostupnou elektroniku. Celý projekt přitom vyšel pouze na 500 tisíc korun a jedná se tak o nejlevnější vesmírnou vědeckou laboratoř v historii.
Od sondy Lucky-7 vědci očekávají, že by se na oběžné dráze kolem Země mohla udržet nejméně 25 let. Jedou z nejvýznamějších částí výzkumu bude vliv radiace na člověka, který bude sonda zkoumat za pomoci speciálního detektoru.
Každý den bude sonda odesílat data k vědecké analýze. Vyhodnocovat se bude také fungování detektorů v kosmickém prostředí s cílem vyvinout lehčí zařízení s výkonnějšími systémy.
Během jednoho startu vynesla ruská raketa do vesmíru také ruskou meterologickou družici Meteor-M a několik desítek miniaturních satelitů CubeSat z celkem 11 zemí. Dále čtěte: (Turisté se poprvé v historii podívají na Mezinárodní vesmírnou stanici. NASA ji chce zpřístupnit veřejnosti).