Japonské sondě se podařilo úspěšně zopakovat přistání na asteroidu Ryugu
Sonda Hayabusa 2 se zabývá výzkumem asteroidu Ryugu, který je vzdálený od Země přibližně 300 milionů kilometrů. Sonda již v minulosti získala z povrchu tělesa vzorky speciálním zařízením, které za pomoci projektilu odštíplo část horniny.
Nyní zopakovala přistání na jeho povrchu. Ve čtvrtek o tom informovala prostřednictvím tiskových agentur Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).
Podle agentury se jednalo o krátké přistání, během kterého sonda odebrala další vzorky z povrchu asteroidu. Tyto vzorky by vědcům mohly pomoci odhalit, jak vznikla samotná sluneční soustava.
Tento složitý manévr vyžadoval delší přípravy, protože se experti obávali, že by mohlo dojít k znehodnocení vzorků, jenž se již na palubě sondy nacházely.
Planetka Ryugu má v průměru kolem 900 metrů a své jméno dostala podle podmořského paláce z japonských mýtů. Sonda Hayabusa 2 se na svou pouť k asteroidu vydala v roce 2014 z kosmodromu Tanegašima. Zpět na Zemi by se měla vrátit v roce 2020. Dále čtěte: Ruská raketa Sojuz vynesla do vesmíru českou družici Lucky-7.