Indie odstartovala novou vesmírnou misi. Stane se čtvrtou zemí, která přistane na Měsíci?

Věda a technika 23. července 2019 | 16:16 — Lukáš Bauer
Indie v pondělí úspěšně zahájila misi na Měsíc vypuštěním rakety s lunárním robotem na palubě. Kosmická loď Čandrájan-2 by měla na Měsíci přistát v září. Pokud se přistání podaří, stane se Indie teprve čtvrtou zemí, které se podaří přistát na Měsíci.
Další 1 fotografie v galerii
Indie zahájila svou misi na Měsíc / Internet

Z indického kosmodromu Šríharikóta v pondělí před polednem odstartovala na cestu k Měsíci sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2). Indie tak zahájila svůj první pokus o měkké přistání na povrchu Měsíce. 

V případě, že se přistání Indii podaří, stane se teprve čtvrtou zemí, která úspěšně přistála na Měsíci. Po Spojených státech, Rusku a Číně se o přistání pokoušel také Izrael, ale se svou sondou Berešít během přistání neuspěl.

Do vesmíru indickou sondu vynesla raketa GSLV Mk.3 po několikadenním odkladu způsobeným technickými potížemi. Sonda je sestavena z družice pro oběžnou dráhu kolem Měsíce a přistávacího modulu z vědeckým zařízením.

Indie si vybrala také zajímavé místo k přistání, které je mnohem jižněji než ta předchozí. Družice bude zajišťovat datovou podporu aparátů a bude snímkovat Měsíc ve vysokém rozlišení. 

Samotný lunární robot bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. Mezi jeho palubními systémy je také americký zrcadlový systém pro přesné měření vzdálenosti Země od Měsíce.

Jedná se již o druhou misi Indie k Měsíci. První plnila v roce 2008 družice Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a o rok později byla prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila. Dále čtěte: (Vesmírná společnost SpaceX otestovala motor v prototypu nové vesmírné lodi. Během testu došlo k problému).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu