Vědci po letech výzkumu zjistili, že Amazonský prales získává živiny ze zcela nečekaného zdroje
Vědci po letech výzkumu zjistili, že deštné pralesy v Amazonii získávají pro svůj růst a prosperitu živiny z kouře, který tvoří rozsáhlé požáry. Tento kouř a jemný popel totiž obsahuje vysoké množství fosforu, který je pro růst stromů nezbytný.
Podstatná část tohoto fosforu navíc pochází z požárů, které vznikají na africkém kontinentu. Kouř a popel se dostává přes Atlantik až do Jižní Ameriky, kde se usazuje v pralesech.
Tento nečekaný výsledek rozsáhlého výzkumu vědci odhalili, když analyzovali částice ve vzduchu ve Francouzské Guyaně. Dosud se přitom předpokládalo, že většina fosforu pochází z prachu pouště Sahara.
Výsledky spojili se satelitními měřeními, které ukazovaly putování kouře z Afriky. Kouř pocházel z přírodních požárů, z vypalování dřeva v rámci odlesňování a z průmyslového spalování.
„Naše zjištění ukazují, že emise ze spalování biomasy v Africe jsou pro amazonské ekosystémy potenciálně důležitějším zdrojem fosforu než prach,“ uvedla hlavní autorka výzkumu Cassandra Gastonová z americké Univerzity v Miami.
Nejvíce fosforu se do Amazonie dostává v jarním období, a naopak nejméně se přenáší v podzimních měsících, kdy je chladnější vzduch. Dále čtěte: Vědci zjistili šokující pravdu o stavu Atlantského lesa v Brazílii.