Rozsáhlé požáry na Sibiři zničily obrovské lesní plochy. Obnova může trvat celé století
Podle ruských orgánů se požárem zasažené oblasti na Dálném východě a ruské Sibiři sice zmenšují, ale obnova zničených lesů může trvat až sto let. Ke snížení množství a rozsahu požárů výrazně přispěly zásahové jednotky, které v oblastech působily.
Podle informací, které zveřejnily ruské úřady, plameny zasáhly obrovské území o rozloze až tři miliony hektarů. Nejvíce bylo zasaženo Jajkutsko, Krasnojarský kraj a Irkutské oblasti. Nasazené složky podle úřadů uhasily až jeden milion hektarů lesa.
Během leteckého průzkumu bylo zjštěno, že většina požárů vznikla v blízkosti komunikací, a proto se úřady domnívají, že byly způsobeny neopatrnou manipulací s ohněm. Hořelo také v oblasti Tungusky, kde došlo před mnoha lety k obrovskému výbuchu meteoritu.
Vědci z Krasnojarského vědeckého centra (KNC) sibiřské pobočky Ruské akademie věd se domnívají, že lesy se po požárech na Sibiři mohou zotavit nejdříve v průběhu 60 let. V některých oblastech severské tajgy může tento proces trvat i více než sto let, uvedla tisková služba KNC.
Požáry mohou mít vliv i na světové klima. Jen v červnu se do ovzduší dostalo tolik emisí oxidu uhličitého, kolik za rok vytvoří Švédsko či Maďarsko. Požáry zvyšují i teploty, které navíc tají dlouhodobě zmrzlou půdu. Vzniká tak začarovaný kruh, který napomáhá vzniku dalších požárů. Dále čtěte: Rozsáhlé požáry na Sibiři jsou viditelné i z vesmíru.