V Evropě vznikla rozsáhlá síť seismologických stanic. Vědci mají obavy z častějších zemětřesení

Věda a technika 25. září 2019 | 14:52 — Lukáš Bauer
Vědci rozmístili napříč střední a jižní Evropou rozsáhlou síť seismologických stanic kvůli obavám z častějších zemětřesení, která mohou být důsledkem globálních změn klimatu. Vědci chtějí díky přístrojům lépe předpovídat sesuvy půdy a zemětřesení, které mohou ohrožovat lidské životy.
Další 2 fotografie v galerii
Seismografické přístroje budou detekovat zemětřesení v Evropě / Internet

Skrze mnoho evropských států včetně České republiky, Rakouska, Slovenska nebo Itálie vědci rozmístili síť seismologických stanic, které budou varovat před hrozícím zemětřesením nebo sesuvy půdy. Vědci se obávají že tyto geologické události budou v Evropě stále častější kvůli klimatickým změnám.

Každá z téměř šesti set seismologických stanic dokáže pokrýt území o rozloze přibližně 50 kilometrů čtverečních. Stanice jsou poměrně jednoduchá zařízení a jsou navržena tak, aby vydržela dlouhou dobu v extrémních podmínkách. Některé ze stanic jsou totiž umístěny například na vrcholcích alpských masivů.

Citlivý seismograf dokáže rozeznat bezpečně otřesy, které jsou přírodního rázu od těch, které jsou způsobeny lidskou činností. Pozná se to podle tvaru amplitudy, v databázi mají vědci uložené všechny možnosti, takže jde přesně určit původce signálu.

Seismografy v Alpách nedávno odhalily několik menších otřesů. Při zjištění chvění v zemské kůře dokáže přístroj také spočítat, v jaké oblasti může dojít k sesuvům půdy, přičemž výsledky se odesílají do Vídně, kde jsou analyzovány v laboratoři.

Díky těmto datům chtějí vědci získat přehled a lepší povědomí o událostech, jakými jsou právě například sesuvy půdy. V rámci tohoto úsilí vědci chtějí chránit lidské životy na evropském kontinentu a zabránit nadměrným materiálním škodám.

V horách totiž tají ledovce a uvolňuje se obří masa půdy a bude tak přibývat i zemětřesení také v oblastech, kde nikdy nebyly otřesy půdy zaznamenány. Dále čtěte: (Změny klimatu pustoší Zemi. Jejich dopady pocítily v loňském roce miliony lidí).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu