Podle údajů kosmické agentury NASA, se kouř z australských požárů vznáší nad většinou naší planety

Věda a technika 14. ledna 2020 | 13:01 — Lukáš Bauer
Podle údajů kosmické agentury NASA, která provozuje celou řadu vědecký družic kroužících nad Zemí, kouř z hořící Austrálie obletí celou planetu. Již nyní údaje naznačují, že se kouř z rozsáhlých požárů dostal již nad tři čtvrtiny zemského povrchu.
Další 3 fotografie v galerii
Pohled na australské území z družic NASA / Internet

Australské úřady s odvoláním na údaje kosmické agentury NASA informovaly o tom, že kouř z rozsáhlých požárů, které zuří na australském území, může obletět doslova celý svět. Již nyní se kouř dostal podle údajů z družic nad tři čtvrtiny zemského povrchu a vystoupal do výšky až 17 kilometrů.

Díky tomu, na jak velké území se kouř rozšířil, se výrazně snižuje jeho koncentrace v ovzduší, takže je lidským okem neviditelný, vědecké přístroje ho však spolehlivě detekují. Nyní je produkt australských požárů unášen východním směrem přes Tichý oceán k Jižní Americe.

Rozsáhlé požáry na území Austrálie zuří stále nejméně na 100 různých místech. Přestože se jim už mnoho požárů podařilo uhasit, stále nemají pod kontrolou nejméně třetinu z celkového počtu hořících míst. V následujících dnech by hasičům mohly pomoci dešťové srážky, které do Austrálie dorazily. Experti však varují, že půda je příliš vyprahlá, a proto nebude déšť ke kompletnímu uhašení stačit.

Australské požáry si už vyžádaly smrt nejméně 28 lidí, zničily přes 2 000 obydlí a zasáhly území o celkové rozloze 11,2 milionu hektarů. Na australském území také zahynulo obrovské množství volně žijících zvířat, které přišly o své přirozené prostředí. Na jejich záchranu nedávno australská vláda uvolnila kolem 50 milionů australských dolarů (v přepočtu 781 milionů korun). Dále čtěte: (Antakrtida ukrývá vzácný plyn. Vědci ho hledají v hlubokých vrtech pod ledem).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na parádní cyklovýlet. Vyšlápněte si ke známé dominantě na jižním okraji Prahy

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu