Vědci objevili nejstarší materiál na Zemi. Je starší než celá Sluneční soustava

Věda a technika 20. ledna 2020 | 14:02 Lukáš Bauer
V meteoritu nalezeném v Austrálii se ukrýval materiál, který je starý nejméně 7,5 miliardy let a je tedy starší než celá Sluneční soustava. Meteorit dopadl do Austrálie v 60. letech minulého století a vědci se nyní odhodlali k jeho detailní analýze.
Další 3 fotografie v galerii
Meteorit obsahuje materiál starší než Sluneční soustava / Internet

Vědcům se podařilo identifikovat v meteoritu, který v 60. letech dopadl do Austrálie, hvězdný prach, jehož stáří je neuvěřitelných 7,5 miliardy let. Některá zrnka hvězdného prachu jsou tedy nejméně o 2 miliardy let starší než samotné Slunce.

Prvky, které vědci v meteoritu objevili, se tak staly dosud nejstarším materiálem objeveným na Zemi. Vědci se během výzkumu zaměřili na to, jak dlouho tyto prvky putovaly vesmírem, než dopadly v meteoritu na naši planetu, jejíž stáří je pouhých 4,6 miliardy let.

Takzvaný Murchisonský meteorit, který dostal jméno podle oblasti v jihovýchodní Austrálii, kam dopadl, se vyznačuje také velice zvláštním zápachem, který připomíná zkažené arašídové máslo. Tento zápach byl cítit také v oblasti, kam meteorit, který původně vážil okolo sta kilogramů, v 60. letech dopadl.

Vědci rozpustili rozdrcený zapáchající meteorit v kyselině, což jim umožnilo izolovat hvězdný prach, který nazývají presolárními zrny. Tento typ hvězdného prachu se uvolňuje do vesmíru ze zanikajících hvězd. Tyto částice se poté formují do nově vznikajících hvězd.

Během zkoumání meteoritu vědci dokázali izolovat celkem 40 presolárních zrn materiálu. Jde o první materiál tohoto druhu, který byl objeven na povrchu Země. Vědci následně dokázali určit stáří presolárních zrn díky množství kosmického záření, kterému byla během doby strávené ve vesmíru vystavena. Dále čtěte: (Vědci objevili uvnitř meteoritu něco naprosto fascinujícího, co nikdy předtím neviděli).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu