Vědci z Harvardu přichází s nadějnou studií. Ultrafialové záření brání v šíření koronaviru

Věda a technika 17. května 2020 | 15:21 — Lukáš Bauer
Již několik měsíců se celý svět intenzivně snaží najít účinnou ochranu proti koronaviru, ale stále neexistuje funkční vakcína ani jednoznačný protilék. Vědci z Harvardu nyní přicházejí se zajímavou studií, která se zabývá zpomalujícími účinky ultrafialového záření na šíření koronaviru.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci z Harvardu zveřejnili zajímavou studii / JumpStory

Vědci z Harvardu zveřejnili zajímavou studii, ve které se zabývají účinky ultrafialového záření na šíření koronaviru. Ze studie vyplývá, že pod ultrafialovým zářením virus nedokáže přežít, a například ve Spojených státech uvažují o instalaci zdrojů tohoto záření do obchodních center, kde dochází k největšímu shlukování lidí.

Tento typ záření se používal jako dezinfekce proti koronavirům MERS a SARS nebo proti ebole. V těchto případech bylo používáno záření UVC, což je nejsilnější typ ultrafialového záření o vlnové délce nižší než 280 nm. S pomocí ultrafialového záření vzniká ozón, který dokáže virus likvidovat. 

Ultrafialové záření UVC se používá také v čističkách odpadních vod, k čištění vzduchu, a také ve farmaceutickém průmyslu. Záření dokáže ničit nukleovou kyselinu všech DNA nebo RNA bakterií, virů a dalších mikroorganizmů. Vytváří chemické vazby, které brání mikrobům v množení, a tím je likviduje.

Vědci z Harvardu nyní testovali ultrafialové záření UVC při šíření vzduchem a výsledky vychází velice pozitivně. Zdroje ultrafialového záření by tak mohly být instalovány na některých místech, a mohly by tak bránit šíření koronaviru například v uzavřených prostorech nákupních center a jiných míst, kde dochází k velké koncentraci lidí.

Vědci už mají také studie, jak by taková zařízení mohla vypadat. Ultrafialové světlo by mohlo například protínat horní část místností, přičemž vzduch nasávaný stropními ventilátory by přes paprsek procházel, a tím by docházelo k likvidaci mikrobů. Dále čtěte: Koronavirus dokáže zničit lék na vši. Vědci mají dobré laboratorní výsledky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Je trestuhodné, že se na opatření proti koronaviru čeká, až bude po volbách, říká český vědec

Boty mohou přežít generace. Každý druh kůže si však...

Pokud vás čeká rekonstrukce domu, možná oceníte pár tipů,...

Nejlepší doba na sázení trvalek je nyní, rostlinky stihnou v...

Pokud plánujete pořídit nemovitost, přichází nejlepší...

Jak vybrat barvu sedačky, aby se do obývacího pokoje co...

Vyrobit si věnec na dveře zvládne každý. Vsaďte na...

Zavřít reklamu