Ze Země byl pořízen dosud nejostřejší záběr vzdáleného Jupiteru. Nabízí nebývalý detail této dynamické planety

Věda a technika 18. května 2020 | 06:26 — Lukáš Bauer
Vědcům se podařilo vyfotit ze Země planetu Jupiter v celé její kráse v nebývalém detailu. V takto vysoké kvalitě se ještě nikomu ze zemského povrchu tuto vzdálenou planetu vyfotografovat nepovedlo. Unikátní snímek vznikl v observatoři na Havaji.
Další 1 fotografie v galerii
Jupiter je bouřlivou planetou s velkým prstencem / Internet

Astronomové pořídili unikátní fotografii planety Jupiter s jejím obřím prstencem v dosud nebývalém detailu. Dosud nejostřejší snímek této obří planety, který byl v historii vesmírného pozorování pořízen ze Země, vznikl za pomoci teleskopu Gemini North na Havaji.

Unikátní snímek zobrazuje celý disk obíhající kolem planety v infračerveném spektru. Díky infračervenému snímku mohou vědci detailně vidět planetu Jupiter i přes mlhu a oblaka, která se nacházejí ve svrchní části Jupiterovy atmosféry.

Vědci chtějí lépe porozumět tomu, co vytváří a udržuje systémy počasí tohoto plynného obra, a to především velké bouře, které mohou řádit celá desetiletí či dokonce staletí. Jedinečný snímek se astronomům podařilo vyhotovit ve spolupráci s Californian univerzitou Berkeley.

Jupiter je největší a nejhmotnější planeta naší Sluneční soustavy a je pojmenována po římském bohu Jupiteru. Kolem Slunce tento bouřlivý svět oběhne jednou za dvanáct let a jeho den (otočení kolem jeho osy) trvá pouze 10 hodin. Má chemické složení podobné Slunci a dalším hvězdám, tvoří ho zejména vodík a helium.

Okolo planety se nacházejí slabé prstence, které jsou ze Země špatně viditelné, a obklopuje ji silné radiační pole. Jupiter je proslulý svými gigantickými bouřemi, které byly již několikrát pozorovány v jeho atmosféře. Jupiter byl již několikrát prozkoumán sondami amerického vesmírného programu. Dále čtěte: Vědci pojmenovali pět dosud bezejmenných těles obíhajících největší planetu v naší soustavě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu