Poblíž legendami opředeného Stonehenge byl objeven podivný kruh
Ve Velké Británii byla objevena dosud nejstarší známá struktura vybudovaná lidmi. Jedná se o zvláštní kruh neolitických jam, které byly dávnými lidmi vyhloubeny v blízkosti legendárního Stonehenge zhotoveného z těžkých kamenných monolitů.
Lidé v období neolitu, kteří obývali území dnešní Velké Británie v období před 4500 lety, vykopali tyto jámy v obrovském kruhu, jehož průměr měří více než 2,5 kilometru v průměru. Podle vědců by tyto záhadné jámy mohly tvořit hranici posvátného území.
Obrovská stavba vyžadovala obdivuhodné schopnosti
Přímo v centru ohraničené oblasti se totiž nachází známé archeologické naleziště Durrington Walls, které je proslulé výraznými kamennými monumenty. Oblast se navíc nachází pouhých 3,5 kilometru od známé stavby z obřích monolitů Stonehenge, která sloužila dávným civilazacím jako obřadní a posvátné místo.
„Jde o bezprecedentní objev s obrovským významem pro Velkou Británii. Špičkoví experti na Stonehenge jsou zaskočení rozměry této struktury i tím, že nebyla tak dlouho objevená,“ uvedl k objevu vedoucí výzkumu, profesor Vincent Gaffney.
Díry mohly sloužit ke kosmologickým účelům
Podle archeologů jde o jedinečný nález, který dokazuje, jak lidé již v období neolitu dokázali precizně počítat konstrukce velice rozměrných a pravidelných objektů. Jámy jsou totiž více než půl metru hluboké a jejich průměr je okolo deseti metrů. Vědci dosud těchto jam objevili přibližně dvacet, přičemž zhruba jedna polovina z nich se již dnes nedá díky změnám v krajině prozkoumat.
Vědci se domnívají, že objevené jámy mohly mít kosmologický účel, přesně však nevědí jaký. Podle expertů se jedná o jeden z nejdůležitějších objevů na britském území za poslední roky, který může pomoci lépe pochopit význam podobných staveb včetně samotného Stonehenge. Dále čtěte: (Na pobřeží Kanady vědci objevili vzácnou horninu. Pochází z dávno ztraceného kontinentu).