Vědci zveřejnili znepokojivý výzkum. Koronavirus způsobuje další vážné onemocnění

Věda a technika 26. června 2020 | 08:13 — Lukáš Bauer
Výsledky několika vědeckých studií ukazují, že nový typ koronaviru může u zdravých lidí vyvolat cukrovku. Podle závěru výzkumu je patrné, že koronavirus způsobuje nevratné poškození buňek, které jsou v lidském těle zodpovědné za tvorbu inzulinu. Díky tomu pak může u jinak zdravého člověka vzniknout tato obávaná civilizační choroba.
Další 4 fotografie v galerii
Imunitní systém může zničit buňky tvořící inzulin / Pixabay

Vědci zveřejnili výsledky několika výzkumů, které přicházejí s velice znepokojivým zjištěním ohledně vlivu koronaviru na lidské buňky. Podle vědců je totiž z výzkumů patrné, že nový typ koronaviru dokáže nevratně poškozovat určitý typ buněk, který je zodpovědný za tvorbu inzulinu, který reguluje hladinu cukru v lidském těle. Pokud je poškozeno velké množství těchto buněk, může pak u jinak zdravého člověka propuknout cukrovka.

Začaly se objevovat znepokojivé případy

Vědci začali tuto schopnost koronaviru zkoumat poté, co se začaly objevovat případy, kdy lidé po překonání nemoci COVID-19 zjistili, že trpí cukrovkou, kterou však před onemocněním diagnostikovánu neměli.

Často se totiž v průběhu nemoci COVID-19 stává, že imunitní systém bojující proti viru zničí také buňky slinivky břišní, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu. Tato skutečnost byla prokázána například v případě německého studenta Finna Gnadta, u kterého po překonání koronaviru cukrovka propukla. V jeho případě bylo také prokázáno, že v jeho krvi chyběly imunitní buňky, které běžně poškozují beta buňky.

Lidé s cukrovkou jsou velice ohroženou skupinou

Dosud se vědci domnívali, že cukrovka je pro pacienty s koronaviren přitěžujícím faktorem a je prokázáno, že lidé s touto civilizační chorobou nemoci COVID-19 snáze podlehnou. Nyní však výzkumy naznačují, že koronavirus může dokonce cukrovku způsobovat.

Německý student ale není jediný a po analyzování lékařských dat z několika států bylo zjištěno, že podobných případů je mnohem více. Vědci proto budou toto vodítko i nadále sledovat a pečlivě analyzovat, aby mohli souvislost mezi vznikem cukrovky a koronavirem definitivně prokázat. V rámci této analýzy chtějí také využít mezinárodních databází, které shromažďují informace o lidech trpících touto nemocí. Dále čtěte: (Koronavirus dokáže zničit lék na vši. Vědci mají dobré laboratorní výsledky).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tady velím já. Budoucí královna Kate Middleton je moderní matriarchou

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu