Na Sibiři objevili něco zvláštního. Hlava obřího vlka byla zamrzlá v ledu 40 tisíc let

Věda a technika 27. června 2020 | 11:02 — Lukáš Bauer
Sibiřská oblast podobně jako další věčně zmrzlé končiny naší planety pomalu, ale jistě taje. Půda v této oblasti byla přitom zamrzlá nejméně od poslední doby ledové a s tím, jak ustupuje led a sníh, objevují se čas od času velice podivné nálezy. Jedním z nich je také oddělená hlava obrovského vlka, jejíž stáří vědci určili na 40 tisíc let.
Další 2 fotografie v galerii
Obrovská vlčí hlava byla objevena na Sibiři / Albert Protopopov

Daleká Sibiř patří k nejchladnějším místům naší planety a velká část této rozlehlé oblasti je pokryta permafrostem. Díky vysokým teplotám, které na Sibiři v poslední době panují, však permafrost velice rychle taje a odkrývá pozůstatky z dávných dob. Před dvěma lety byla v rozmrzlé půdě například objevena oddělená hlava obrovského vlka, který byl v ledu zamrzlý více než 40 tisíc let.

Hlava byla objevena kolemjdoucím 

Hlava vlka, která se vynořila z permafrostu byla objevena v naprosto dokonale zachovalém stavu, včetě srsti. Obří hlavu objevil místní muž v roce 2018 podél břehů řeky Tirekhtyakh v Jakutsku. Hlava měří na délku neuvěřitelných čtyřicet centimetrů a svou velikostí se nepodobá žádnému v současnosti žijícímu druhu vlků.

„Jedná se o jedinečný objev kompletní hlavy dospělého jedince pleistocénního vlka se zachovanou tkání, svalovinou i srstí. Obří hlavu nyní budeme zkoumat, abychom lépe pochopili evoluci těchto zvířat,“ uvedl paleontolog Albert Protopopov z Akademie věd Sakha.

Jedinečný nástroj pro vědu

Hlavu, která je považována za dospělého vlka ve věku dvou až čtyř let, studovala již řada vědců z Ruska a Švédska. Během výzkumu analyzovali nejen DNA, ale použili také tomografické techniky k neinvazivnímu zobrazení vnitřní části dutiny lebeční.

Podle Protopopova není objev vlčí hlavy v sibiřské divočině ničím výjimečným, ale zřídka kdy byla objevena v takto zachovalém stavu. Díky této lebce mají vědci v rukou jedinečný nástroj, jak studovat tyto pleistocéní predátory. V minulosti bylo v oblasti Sibiře nalezeno také několik velice dobře zachovalých vlčích mláďat. Dále čtěte: (Na severu Čech se rozrůstá populace vlků. Vědci se domnívají, že se usadili také v Lužických horách).

Témata: vlk, Sibiř, objev, vědec, výzkum
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu