Nový objev konečně vysvětluje záhadu opuštěného obrovského mayského města v Guatemale

Věda a technika 30. června 2020 | 11:23 — Lukáš Bauer
Více než tisíc let bylo starověké mayské město Tikal v Guatemale jedním z největších a nejdůležitějších mayských center. Koncem 9. století bylo však toto monumentální město záhadně opuštěno a vědci marně bádali nad příčinou. Nyní však přicházejí s objevem, který tuto záhadu pravděpodobně vysvětluje.
Další 2 fotografie v galerii
Mayské město Tikal bylo tisíc let důležitou metropolí / Jimmy Baum / Unsplash

Dávná mayská metropole Tikal se nachází ve Střední Americe ve státě Guatemala. Po více než tisíciletí byla jedním z největších a nejdůležitějších center mayské kultury, než byla v 9. století našeho letopočtu opuštěna. Vědci se celá desetiletí snažili příčinu opuštění města vysvětlit, ale až nyní přicházejí s překvapivým objevem, který do záhady vnáší světlo.

Tým vědců University of Cincinnati analyzoval sedimenty ve vodních nádržích starobylého městského komplexu a našel důkazy o přítomnosti toxických látek, které s největší pravděpodobností způsobily, že voda, která Tikal zásobovala, byla nepoživatelná.

Sto tisíc obyvatel potřebovalo mnoho vody

Pro město ležící v oblasti, kterou sužovala častá sucha, odříznuté od jezer a řek takové znečištění kolektorů vody mohlo znamenat naprostou zkázu. Spotřeba vody ve městě byla přitom značná, protože odhady hovoří až o sto tisících obyvatelích, kteří před jeho zánikem ve městě žili.

Díky analýze DNA obsažené ve starověkých sedimentech vědci objevili stopy dvou různých typů cyanobakterií. Tyto bakterie v nádržích mohly existovat celou dobu, ale v určitém období došlo nejspíše k jejich přemnožení, voda se zkazila a lidé začali město opouštět.

Bakterie nebyly zdaleka jediným problémem

Pokud dojde k přemnožení těchto řas, voda je prakticky celá zelená a silně zapáchá, přičemž může způsobovat dokonce vážné zdravotní problémy. Vědci však uvedli, že řasy nebyly zdaleka jediným problémem, který město Tikal v poslední éře jeho existence sužoval. V sedimentech bylo totiž objeveno také velké množství rtuti. 

Vodu tak rtutí pravděpodobně kontaminovali sami mayové, protože používali nejrůznější barviva. Bohužel jedna z přísad, které používali ve svých barvách, byl červeně zbarvený minerální cinnabar, který je formou sulfidu rtuti, jenže je silně toxický pro lidi, kteří s ním přijdou do styku. Tato barviva byla nedílnou součástí mayské kultury a používala se především k výzdobě staveb. Déšť je však mohl splavit do nádrží a voda se tak stala nepoživatelnou. Dále čtěte: (Na pobřeží Kanady vědci objevili vzácnou horninu. Pochází z dávno ztraceného kontinentu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Je trestuhodné, že se na opatření proti koronaviru čeká, až bude po volbách, říká český vědec

Boty mohou přežít generace. Každý druh kůže si však...

Pokud vás čeká rekonstrukce domu, možná oceníte pár tipů,...

Nejlepší doba na sázení trvalek je nyní, rostlinky stihnou v...

Pokud plánujete pořídit nemovitost, přichází nejlepší...

Jak vybrat barvu sedačky, aby se do obývacího pokoje co...

Vyrobit si věnec na dveře zvládne každý. Vsaďte na...

Zavřít reklamu