Vědci ze Singapuru objevili zcela neznámou mutaci koronaviru. Naznačuje budoucí vývoj
Vědecký tým ze Singapuru objevil novou variantu koronaviru SARS-CoV-2, která se vyznačuje tím, že v genotypu viru chybí báze ribonukleové kyseliny (RNA) č. 382, což způsobuje mírnější průběh onemocnění COVID-19.
V rámci rozsáhlé studie vědci popisují, jak v průběhu času všechny viry včetně koronaviru mutují. Výzkumy tak naznačují, že ztráta určitých sekvencí ribonukleové kyseliny nového koronaviru může znamenat, že obsahuje i menší množství patogenů.
Desetitisíce mutací
Podobné mutace koronaviru byly objeveny už v květnu. K dnešnímu dni je v centrální datové bance uloženo více než 10 tisíc různých mutací.
Výzkum singapurských vědců také prokázal, že ani jeden z pacientů, jenž byl nakažen touto formou koronaviru, neměl žádné vážnější příznaky. Pacienti tak netrpěli dušností a nemusel jim být podáván dodatečný kyslík.
Mírné příznaky
Dosud však nic nenasvědčuje tomu, že by se uvedená varianta koronaviru ze Singapuru rozšířila i do jiných zemí světa. Testováno bylo celkem 133 osob, přičemž byli rozděleni do tří skupin. U těch, u kterých vědci identifikovali zmíněnou variantu viru, byl klinický průběh onemocnění COVID-19 velice mírný. Vědci se zatím nedomnívají, že se tato mutace objevila jinde ve světě. Dále čtěte: (Vědci jsou znepokojeni. Koronavirus má negativní vliv na důležitý orgán v těle).