Ničení Amazonského pralesa pokračuje. Nelegální těžba je stále na vysoké úrovni

Věda a technika 15. září 2020 | 07:41 — Lukáš Bauer
V Amazonii dochází podle vědců k rekordnímu úbytku pralesa, zejména pak v brazilské části. Ochránci přírody mají obavy, že nový brazilský premiér Jair Bolsonaro uvolnil ruce těžebním společnostem, které světový biotop rychle likvidují.
Další 1 fotografie v galerii
Amazonie trpí nadměrným kácením / Pixabay

Amazonský prales je největším deštným pralesem světa, který se významně podílí na tvorbě kyslíku a regulaci oxidu uhličitého, tedy plynu, který je zodpovědný za globální oteplování. Vědci však varují před nadměrnou těžbou, která tuto oblast léta sužuje.

Nelegální kácení v oblasti Amazonie dnes dosahuje takové úrovně, že během jednoho měsíce zmizí až tisíc kilometrů čtverečních porostu, jak ukazují satelitní data brazilské vládní agentury. Nejhorší situace bývá obvykle v květnu, kdy začíná období sucha a s ním se zahajuje i těžební sezona.

„Vláda nemůže popírat čísla, která pocházejí od její vlastní agentury. Otázkou ale nyní je, co s tím bude a chce dělat. Již brzy budeme mít jasný obrázek toho, jaké jsou dopady uvolnění environmentálních pravidel,“ uvedl environmentalista z organizace Imazon Carlos Souza.

Organizace nemají pravomoci

Po nástupu vlády premiéra Jaira Bolsonara došlo k výraznému oslabení pravomocí ministerstva životního prostředí a těžební společnosti mají v podstatě volné ruce. Další věcí, která situaci značně zhoršuje, je také změna v jednání s neziskovými organizacemi v Německu a Norsku, které mají Amazonii pomáhat. Nový ministr životního prostředí před časem uvedl, že nyní bude rozhodovat Brazílie o tom, kam budou peníze z fondů směřovat.

Prales je ve vážném ohrožení

Environmentalisté nicméně nejsou změnami ve státní politice nijak překvapeni. Nárůst deforestace je podle nich předvídatelný. Vláda v Brazílii demontuje téměř všechna environmentální pravidla, která fungovala od roku 1992. Poškozuje federální zaměstnance, kteří chrání přírodu, a tím posiluje pozici environmentálních zločinců. Dále čtěte: (Kácení Amazonského pralesa může způsobit další pandemii. Je totiž doslova zamořen nejrůznějšími viry).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na lyžaře čeká od února nepříjemné překvapení. Sousedé zpřísňují pravidla

Nejlepší sjezdovky na českých horách. Vsaďte na jistotu a...

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Zavřít reklamu