Nalezený záhadný minerál, který se na Zemi nevyskytuje, pochází z meteoritu objeveném v roce 1951

Věda a technika 27. září 2020 | 09:31 — Lukáš Bauer
Vědci nedávno potvrdili existenci minerálu, který nebyl na naší planetě ještě nikdy objeven. Zvláštní kámen byl nalezen poblíž australského Wedderburnu. Tato oblast je známá tím, že se v ní vyskytuje zlato, ale ještě nikdy v oblasti nebyl objeven kámen, jako je tento.
Další 1 fotografie v galerii
Zvláštní minerál byl objeven v dávno nalezeném meteoritu / Pixabay

Zvláštní kámen byl v roce 1951 objeven poblíž silnice, která vede poblíž australského Wedderburnu, který byl v minulosti baštou zlatokopů. Později se zjistilo, že se jedná o malou část meteoritu, ale až před několika lety ho vědci detailně analyzovali.

Takzvaný Wedderburnův meteorit vědci podrobili analýze složení a zjistili, že  obsahuje minerál zvaný edscottit. Jedná se o velice vzácnou formu minerálu karbidu železa, která se v přírodě nevyskytuje.

 

Meteorit z jádra planety

Tento kámen byl podle expertů s největší pravděpodobností součástí železného jádra jiné planety. Vzorek, který měli vědci k dispozici, je sice velice malý, ale i to jim stačilo k rozpoznání tohoto vzácného minerálu.

Wedderburnův meteorit byl totiž podroben celé řadě výzkumů, a proto se z něj dochovala jen velice malá část. Analýzou vědci také odhalili stopy zlata, železa a také dalších vzácných minerálů, jako je kamacit, schreibersit, taenit a troilit.

Důležitý objev

Objev edscottitu je pro vědce velice cenný, protože nikdy předtím nemohli potvrdit, že k tomuto atomovému složení minerálu karbidu železa dochází přirozeně. Syntetická verze minerálu z karbidu železa je známa po celá desetiletí, protože vzniká během tavení železa.

Původ minerálu vědci přisuzují planetě s kovovým jádrem, která byla pravděpodobně rozmetána do vesmíru během kolosální srážky s jiným tělesem a tyto fragmenty se za miliardy let dostaly až na Zemi. Dále čtěte: (Vědci identifikovali množství minerálů, které na Zemi neexistovaly před vznikem průmyslu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Zavřít reklamu