Nalezený záhadný minerál, který se na Zemi nevyskytuje, pochází z meteoritu objeveném v roce 1951
Zvláštní kámen byl v roce 1951 objeven poblíž silnice, která vede poblíž australského Wedderburnu, který byl v minulosti baštou zlatokopů. Později se zjistilo, že se jedná o malou část meteoritu, ale až před několika lety ho vědci detailně analyzovali.
Takzvaný Wedderburnův meteorit vědci podrobili analýze složení a zjistili, že obsahuje minerál zvaný edscottit. Jedná se o velice vzácnou formu minerálu karbidu železa, která se v přírodě nevyskytuje.
Meteorit z jádra planety
Tento kámen byl podle expertů s největší pravděpodobností součástí železného jádra jiné planety. Vzorek, který měli vědci k dispozici, je sice velice malý, ale i to jim stačilo k rozpoznání tohoto vzácného minerálu.
Wedderburnův meteorit byl totiž podroben celé řadě výzkumů, a proto se z něj dochovala jen velice malá část. Analýzou vědci také odhalili stopy zlata, železa a také dalších vzácných minerálů, jako je kamacit, schreibersit, taenit a troilit.
Důležitý objev
Objev edscottitu je pro vědce velice cenný, protože nikdy předtím nemohli potvrdit, že k tomuto atomovému složení minerálu karbidu železa dochází přirozeně. Syntetická verze minerálu z karbidu železa je známa po celá desetiletí, protože vzniká během tavení železa.
Původ minerálu vědci přisuzují planetě s kovovým jádrem, která byla pravděpodobně rozmetána do vesmíru během kolosální srážky s jiným tělesem a tyto fragmenty se za miliardy let dostaly až na Zemi. Dále čtěte: (Vědci identifikovali množství minerálů, které na Zemi neexistovaly před vznikem průmyslu).