Vědci identifikovali množství minerálů, které na Zemi neexistovaly před vznikem průmyslu

Věda a technika 27. dubna 2018 | 10:01 — Robert Bureš
Vědecká studie z loňského roku upozorňuje na výrazný vzestup množství minerálů na naší planetě vznikajících v souvislosti s lidskou činností. Vědci identifikovali více než dvě stovky nových minerálů, u kterých předpokládají, že by bez lidské aktivity nevznikly.
Nové minerály vznikají například na stěnách důlních tunelů / Shutterstock

Vědecký tým pod vedením Roberta Hazena z výzkumného institutu Carnegie ve studii uvedl, že v historii Země není známo žádné podobné skokové zvýšení rozmanitosti minerálů obsažených v zemské kůře. Vědci také tvrdí, že odhalené minerály představují pouze špičku ledovce.

Hazen a jeho tým analyzovali 5208 minerálů, které oficiálně uznala Mezinárodní mineralogická asociace, a zjistili, že nejméně 208 z nich by neexistovalo, kdyby nebylo průmyslové lidské činnosti.

Mezi těmito minerály výzkumníci objevili například chalkonatronit, což je vzácný měděný minerál, který krystalizuje na starověkých egyptských artefaktech, nebo andersonit s fluorescenčním světlem, který se tvoří na stěnách důlních šachet a tunelů. Další minerály vědci objevili na vraku lodi SS Cheerful, jenž se potopila v roce 1885 poblíž Cornwallu. Tyto minerály se na tomto jediném místě vytvořily pouze díky reakci slané vody s velkým množstvím cínových prutů, které loď převážela.

Většina z 208 minerálů vznikla díky těžbě, šest jich bylo nalezeno na stěnách hutních zařízení, tři v geotermálním potrubí a čtyři na pravěkých svatyních objevených v rakouských horách. Vědci tvrdí, že neobjevených minerálů, které nepřímo stvořil člověk, se na Zemi nachází obrovské množství.

Jako typické příčiny vzniku uvádějí skládky, výrobu mikročipů. V počítačích je značné množství vzácných materiálů, které svou oxidací vytváří nové a nové minerály. Vědci přitom vůbec nezohledňují minerály, které byly úmyslně syntetizovány lidmi, jelikož pravá definice minerálu podle Mezinárodní mineralogické asociace spočívá v tom, že musí vzniknout přirozenou cestou.

Ze studie vyplývá, že rozmanitost minerálů na Zemi se začala nezvykle zrychlovat přibližně od roku 1700. Vědci nové zjištění přirovnávají k zahájení nového geologického období. Odborníci tuto studii považují za jasný důkaz o krátkodobém vlivu lidské činnosti na planetu, který výjimečně není škodlivý.

Vědci také předpokládají, že diverzifikace minerálů nadále poroste se stále většími nároky dnešní doby a stále se zvyšující výrobou a těžbou (čtěte: Celosvětový hon za vzácnými kovy! S rostoucí výrobou elektrických aut, poroste i jejich cena).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

I z menší koupelny, kde perete, si můžete vytvořit...

Objevte kouzlo anglického stylu bydlení. Je tradiční a...

Jarní detox prospěje každému. Pořiďte si pomocníky do...

Užitečné tipy, které při výběru sprchové vaničky...

Existuje mnoho způsobů, jak krtka šikovně vypudit ze zahrady

Jak vybrat pracovní desku, aby ladila se zbytkem kuchyně a...

Zavřít reklamu