Unikátní simulaci zjistila a ukázala rozsah škod způsobených dopadem asteroidu do obydlených oblastí

Věda a technika 07. října 2020 | 12:54 — Lukáš Bauer
Vědci z několika vesmírných agentur včetně NASA spojili v loňském roce své síly při tvorbě unikátní simulace, jejímž cílem bylo zjistit rozsah škod způsobených dopadem asteroidu do obydlených oblastí. Simulace znázorňuje dopad asteroidu rychlostí 19 kilometrů za vteřinu do Central Parku v New Yorku.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci vytvořili simulaci nárazu asteroidu / Pixabay

Dopad velkého tělesa z vesmíru na Zemi je scénářem sice vzácným, ale rozhodně ne nereálným, a proto se vědci rozhodli v roce 2019 vytvořit unikátní simulaci, která znázorňuje dopad velkého asteroidu do Central Parku v New Yorku.

K simulaci využili asteroid 2019 PDCentered, který by zasáhl hustě obydlenou oblast rychlostí 19 kilometrů za vteřinu. Toto těleso by způsobilo uvolnění energie o síle 20 megatun, což je přibilžně tisícinásobek energie uvolněné atomovou bombou shozenou na Hirošimu.

Vesmírnou simulaci vypracovala skupina odborníků včetně předních expertů NASA, americké Federální agentury pro řízení nouzových situací (FEMA) a Evropské kosmické agentury (ESA). Tento experiment chtějí použít pro vytváření krizových plánů v případě katastrofy podobného rozsahu. 

Experiment simuloval osm let

Experiment trval pět dnů, ale hypotetický časový rámec byl 8 let. Tuto dobu stanovili experti od lokalizace asteroidu po jeho dopad na Zemi. Svět měl tedy osm let na přípravu krizových plánů. Asteroid byl zpozorován v roce 2019, přičemž v roce 2021 vyslala NASA průzkumnou misi, aby se dozvěděla více o velikosti, orbitě a složení tohoto tělesa. O tři roky později byly vyslány tři sondy, které měly za úkol vesmírnou skálu vykolejit z její oběžné dráhy.

To se v rámci simulace sice podařilo, ale asteroid se rozlomil a jeho velká část stále pokračovala v kolizním kurzu se Zemí. Mnohem menší, ale přesto stále velice nebezpečný asteroid, vstoupí do atmosféry 29. dubna 2027 a silou 5 až 20 megatun dopadne na Zemi.

Vymazal by celé město

Podle simulace by tato událost srovnala se zemí vše v okruhu 15 kilometrů od místa dopadu a silně poškozeny by byly budovy až do vzdálenosti 70 kilometrů. Prakticky celé město by tak zmizelo z mapy.

Řízení katastrofy takových rozměrů je velice náročné a vědci tuto simulaci zpracovali proto, aby byli schopni lépe předvídat dopady takových událostí, které se jednoho dne mohou stát děsivou realitou. 

Jak vysvětluje blog ESA, dopady asteroidů jsou jedinou přírodní katastrofou, kterou máme možnost předvídat třeba i desítky let dopředu. Současné technologie, jako jsou výkonné dalekohledy, po celém světě pomáhají objevovat potenciálně problematické asteroidy, před jejichž dopadem je možné přijmout celou řadu opatření, která rizika výrazně zmenšují. Dále čtěte: (Astronomové objevili podivnou planetu. Temný svět bez hvězdy pluje vesmírem). 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat...

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s...

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Zavřít reklamu