K obávané a velmi pravděpodobné srážce vysloužilého sovětského satelitu s kusem rakety nakonec nedošlo

Věda a technika 19. října 2020 | 07:59 — Lukáš Bauer
Astronomové předpovídali srážku vysloužilého ruského satelitu, jenž se nacházel na kolizní oběžné dráze s velkou částí raketového stupně. Srážka čínské rakety a satelitu vyrobeného v Sovětském svazu byla přitom velice pravděpodobná. Objekty ve vesmíru monitoruje společnost LeoLabs, která na blížící se možný incident upozornila.
Další 1 fotografie v galerii
Na oběžné dráze se nachází příliš mnoho zařízení / Pixabay

Americká společnost LeoLabs monitorující pohyb větších objektů na nízké oběžné dráze kolem Země, kterých je ve vesmíru mnoho, nedávno upozornila na blížící se pravděpodobnou srážku sovětského vysloužilého satelitu a části čínského raketového stupně. Oba objekty se nakonec minuly a k obávanému incidentu nedošlo.

Jedním z objektů byl ruský navigační satelit Parus, který byl vyroben v Sovětském svazu, druhým objektem byla část třetího stupně čínského raketového nosiče Čchang-čeng (Dlouhý pochod) z roku 2009. Srážka těchto objektů by mohla být nebezpečná proto, že by se během ní uvolnilo velké množství drobných úlomků, které by mohly poškodit další družice.

V těsné blízkosti

Obě tělesa vážící více než tunu se naštěstí těsně minula, když kolem sebe prolétla obrovskou rychlostí ve vzdálenosti asi 70 metrů. Pokud by se tělesa srazila, vymrštila by do vesmíru úlomky, které by letěly rychlostí kolem 30 tisíc kilometrů za hodinu. Ty pak mohou představovat nebezpečí pro ostatní objekty na oběžné dráze včetně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Srážka satelitů nebo velkých kusů vesmírného odpadu na oběžné dráze už se několikrát přihodila. V roce 2009 se například srazil americký telekomunikační satelit IRIDIUM s již vyřazenou ruskou družicí, nad kterou neexistoval dohled. Počátkem letošního roku se zase nebezpečně přiblížil teleskop IRAS s experimentální družicí letectva Spojených států GGSE-4.

Velké množství odpadu

Při aktuálním množství vesmírného odpadu na oběžné dráze nebudou ani v budoucnu srážky ničím výjimečným. Řada nekontrolovatelných objektů se totiž řítí vesmírem rychlostí až 15 km/s a mohou kdykoliv narazit do jiných objektů. Vědci odhadují, že za více než půl století kosmické éry lidstva se poblíž Země nashromáždilo přes 110 000 objektů umělého původu. Kosmické velmoci proto již testují nové technologie, s jejichž pomocí by bylo možné odpad z oběžné dráhy odebírat. Dále čtěte: Raketa společnosti SpaceX vynese na oběžnou dráhu další českou vědeckou družici.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Zavřít reklamu