Vědci upozorňují na novou hrozbu. Tající ledovce mohou uvolnit dosud neznámé a nebezpečné viry

Věda a technika 29. října 2020 | 12:56 — Lukáš Bauer
Jak ukázal koronavirus, nebezpečné pandemie jsou stále hrozbou pro lidskou populaci. Vědci nedávno poukázali také na riziko, které představují tající ledovce po celém světě, zejména pak v Antarktidě a na Sibiři. Existují totiž obavy, že by mohly ukrývat tisíce let staré viry již vyhubených onemocnění.
Další 1 fotografie v galerii
S tajícími ledovci mohou vystoupit dávné nemoci / Pixabay

Ledovce a zmrzlá půda v mnoha částech světa mohou skrývat různé mikroorganismy. Ve většině případů neškodné, ale v některých případech mohou být podle vědců i smrtící. Bohužel, působením člověka a postupným oteplováním planety se tyto mikroorganismy mohou znovu objevit. Další neznámé nemoci pak přicházejí naopak z oblastí, které jsou teplejší. Dochází k tomu vlivem migrace teplomilných živočichů.

Mezi tyto nemoci se řadí například mor, který jen v Evropě zabil miliony lidí a měl až 90% úmrtnost. Paradoxně však mnohem horším nebezpečím, které se může v souvislosti s táním ledovců objevit, je virová nákaza neznámým virem nebo virem v dnes neznámé mutaci. Na virová onemocnění nefungují antibiotika a víme, jak se lidstvo potýká s různými hemoragickými horečkami, které jsou běžné v Africe. Představa, že by se objevila nějaká nemoc podobného charakteru, která dosud ani nebyla popsána, je samozřejmě alarmující.

Věda na vysoké úrovni

V současné době, díky stupni vývoje lékařské vědy a úrovně hygieny, jsme však mnohem připravenější i na projevy nečekaných infekcí. Existují různé krizové scénáře, které by se okamžitě uplatnily. Máme vycvičené týmy se speciálním vybavením, které by mohly pracovat jak při léčbě nemocných, tak i při hledání vakcíny či účinné léčby. Navíc většina lidí ve vyspělých společnostech dbá na dodržování hygienických zásad, které také brání snadnému přenosu infekce. V současnosti je tak mnohem nebezpečnější cestování do exotické ciziny v porovnání s rizikem nemocí z ledovců. 

Problémem je oteplování

Bylo by ovšem z bezpečnostních i jiných důvodů vhodné, kdybychom zastavili oteplování planety, které přináší i jiná rizika než šíření neznámých nemocí. Cesty jsou zřejmé – omezení emisí skleníkových plynů a menší energetická náročnost. Globální oteplování může v budoucnu ohrozit mnoho přímořských oblastí v souvislosti s rostoucí hladinou moří, kvůli čemuž se miliony lidí ocitnou v problémech. Dále čtěte: Rozsáhlá vědecká studie upozorňuje na chmurnou budoucnost. Vykreslují se ty nejhorší scénáře.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Krásná, ale opomíjená města Česka. Kam se vyplatí vyrazit...

Zavřít reklamu