Čeští vědci popsali dokonalý trik. Voda za určitých podmínek nezmrzne ani když jsou teploty hluboko pod nulou
Tým českých vědců z Akademie věd ČR popsal unikátní experiment, který prokázal, že voda může v určitém prostředí zmrznout až hluboko pod bodem mrazu. Vědci tento experiment prováděli na malém množství vody, které umístili do pravidelného ohraničeného prostoru.
Novou studi, kde výzkumníci podrobně popisují zvláštní chování vody v ohraničeném prostředí, publikoval také prestižní časopis Americké chemické společnosti ACS Nano. Na samotném výzkumu pracoval tým vědců pod vedením Martina Kalbáče z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd a Jany Vejpravové a Jiřího Klimeše z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Nové rozměry chemických procesů
„Tento objev otevírá zcela nové možnosti studia chemických procesů v podchlazených kapalinách a fyzikálních vlastností kapalin v extrémním prostorovém omezení, které je typické například pro mezibuněčné prostory,“ uvedla vedoucí výzkumu Jana Vejpravová.
V běžném prostředí naší planety dochází k tuhnutí vody při teplotě kolem nuly. Ve specificky tvarovaném prostoru však může být tato hranice posunuta o desítky stupňů pod bod mrazu. Tuto vlastnost molekul vody vědci objevili jejich umístěním do speciálně tvarovaných dutin z grafenu vyplněných oxidem křemičitým.
Vědci vytvořili nanoled
Vědcům se tak podařilo vytvořit jakýsi nanoled, jehož struktura je ovšem velmi odlišná od běžného ledu, který známe. Přírodní led je totiž tvořen krystaly hexagonální struktury, kdyžto nanoled má krystalické jádro pouze ve středu grafenové výduti. Tento výzkum může být využit například pro vývoj nových technologií a materiálů. Dále čtěte: (Gigantický ledovec odlomený od Antarktidy míří na britský ostrov. Může způsobit vážné problémy).