Jeden z nejstarších druhů žraloků měl čelisti jako žádné jiné stvoření na Zemi
Výzkum nedávno objevené fosilie jednoho z nejstarších primitivních druhů žraloka naznačuje, že tento tvor měl zuby jako žádné jiné zvíře na Zemi. Tento podivně vypadající tvor, jenž obýval prehistorická moře v období před 370 miliony lety, dostal název Ferromirum oukherbouchi.
Vědci zveřejnili svůj výzkum prehistorického žraloka s nápadně obrovskýma očima v časopise Communications Biology. Výzkum také ukázal, že tvorova čelist se otáčela, aby mohl používat jinak skryté a velice ostré zuby na lov své kořisti. V jeho jídelníčku byly především velké prehistorické ryby, které trhal mohutnými zuby.
Unikátní uspořádání zubů
„Touto rotací byly mladší, větší a ostřejší zuby, které obvykle směřovaly dovnitř úst, nastaveny do svislé polohy. Jakmile se čelisti zavřely zuby pootočením dovnitř zatlačily kořist hlouběji do tlamy žraloka,“ uvedla v prohlášení hlavní autorka studie Linda Freyová.
Pokud byly čelisti žraloka v zavřené poloze, měl žralok naopak ve vzpřímené poloze sadu starších zubů zatímco nové ostré zuby směřovaly k jazyku a byly prakticky neviditelné. Vědci se o jeho unikátním ústrojí dozvěděli díky nálezu velice dobře zachovalých čelistí.
Tento typ čelisti později zanikl
Tato čelist byla později nahrazena strukturou čelisti, kterou žraloci mají po miliony let. Podle slov Freyové se jedná o zcela unikátní objev, protože doteď nebyl na planetě pozorován tvor, který by měl podobné uspořádání zubů a čelistí. Dále čtěte: (Obávaný žralok bílý má úhlavního nepřítele. Před tímto tvorem raději mizí v hlubinách).