Čína přistála na Měsíci. Sonda zahájí hloubení dvoumetrového vrtu

Věda a technika 04. prosince 2020 | 11:21 — Lukáš Bauer
Čínská sonda Čhang-e 5 úspěšně dosedla na měsíční povrch po zhruba patnáctiminutovém sestupu. Sonda přistála v místě zvaném Mons Rümker v oblasti Oceanus Procellarum, kde nyní zahájí vrtání do měsíčního povrchu. Sonda má vyhloubit dvoumetrový vrt a odebrat cenné vzorky.
Další 1 fotografie v galerii
Čínská sonda přistála na povrchu Měsíce / CNSA

Čína se svou sondou Čchang-e 5, která se má na Zemi vrátit s odebranými vzorky, úspěšně přistála na Měsíci. Sonda dosedla poblíž Mons Rümker v oblasti Oceanus Procellarum, kde zahájí vrtání do povrchu Měsíce.

Mise sondy byla zahájena 23. listopadu, kdy ji do vesmíru vynesla raketa Dlouhý pochod 5, která odstartovala z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. Po téměř 5 dní trvajícím letu sonda dorazila na oběžnou dráhu kolem Měsíce a operátoři pozemního střediska ji začali připravovat na samotný sestup.

Dvoumetrový vrt

Čínská mise má primárně za cíl dostat vzorky z měsíční kůry zpět na Zemi. Čína chce vzorky odebrat až z dvoumetrové hloubky pomocí speciálního vrtného systému, kterým je sonda vybavena. Po vyhloubení vrtu sonda odebere robotickým ramenem dva kilogramy horniny a dopraví ji na Zemi.

Odvrácená tvář Měsíce

Mise je poměrně složitá, protože je tvořena celkem čtyřmi moduly. Dva slouží pro samotný sestup a dvojice modulů na oběžné dráze Měsíce je určena pro druhou fázi mise. Celá mise je o to náročnější, protože čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, která je mnohem nebezpečnější než ta, kterou známe ze Země.

Zpáteční cesta by návratovému modulu měla podle serveru Space.com zabrat čtyři a půl dne a přistát by měla kolem 15. prosince v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Pokud se Číně mise zdaří až do samotného závěru, bude to průlomová mise v dobývání Měsíce. Poslední vzorky z našeho souputníka se totiž na Zemi dostaly během mise Apollo před více než čtyřiceti lety. Dále čtěte: (NASA představila poslední vesmírný objev. Na měsíčním povrchu se nachází životadárná voda).

Témata: sonda, Měsíc, Čína, vrt, vzorek
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Původ karet je obestřen tajemstvím a zákazy

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Zavřít reklamu