Britské letectvo pořídilo snímky největší plovoucí kry na světě. Začíná se pomalu rozpadat
Největší ledová kra na plantě se odlomila od Antarktidy v roce 2017 a od té doby směřuje na hladině oceánu k britskému ostrovu Jižní Georgia. Tento gigantický kus ledu nedávno nasnímkovala posádka transportního letounu Britského královského letectva.
Na snímcích kry s názvem A68a, které byly pořízeny z letounu A400, je patrné, že se tento obří kus ledu pomalu rozpadá. Na snímcích je patrných několik výrazných trhlin a plovoucí ledový ostrov obklopuje velké množství menších ker, které se z něj odlamují.
Led může ovlivnit ekosystém ostrova
Kra A68a se v tuto chvíli nachází asi 200 kilometrů od ostrova a hrozí, že uvízne v mělkých vodách při jeho pobřeží. Pokud kra u ostrova zakotví, může zde vydržet celé desetiletí a ohrozit tak místní ekosystém. Úkolem průzkumného letu bylo shromáždit data, která pomohou při vyhodnocení rizika.
Satelitní snímky z uplynulých týdnů také naznačují, že okraje kry se rychle odlamují, k čemuž velkou měrou přispívá vlnobití. Některé vylomené kusy ledu jsou přitom obrovské a je nutné jejich pohyb monitorovat, protože mohou ohrozit lodi.
Vědci očekávali něco jiného
Kra se v roce 2017 odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C. Její tehdejší rozloha byla téměř šest tisíc kilometrů čtverečních. Odborníci jsou však překvapeni tím, že kra je stále poměrně celistvá, předpokládail totiž, že se bude rozpadat mnohem rychleji. Dále čtěte: (Gigantický ledovec odlomený od Antarktidy míří na britský ostrov. Může způsobit vážné problémy).