Britové objevili vzácný druh dinosaura. Byl největším predátorem na evropském kontinentu
• Británie hlásí objev pozůstatků největšího masožravého dinosaura Evropy. Zkamenělé pozůstatky obřího masožravého tvora objevili vědci na britském ostrově Wight. Z fosilních záznamů je jisté, že se jednalo o jednoho z největších masožravců na evropském kontinentu.
Nelítostný predátor
Paleontologové z univerzity v anglickém městě Southampton určili, že pozůstatky patří predátorovi, který žil koncem spodní křídy před přibližně 125 miliony let a dosahoval délky více než deset metrů. Šlo o dvounohého ještěra z čeledi Spinosauridae s tlamou podobnou současnému krokodýlovi.
Živočicha badatelé nazvali předběžně "White Rock spinosaurid", podle bílého geologického podloží, kde se našly jeho fosilizované pozůstatky. Spinosauridae je skupina vůbec prvních dinosaurů, u kterých je vědecky dokázáno, že uměli i plavat. Potravu si tedy mohli lovit ve vodě i na souši. Převážně se zřejmě živil rybami, nepohrdl však ani mršinami velkých obratlovců nebo případným aktivním lovem.
Výskyt po celé planetě
Tato čeleď specializovaných teropodních dinosaurů, žijících v období svrchní jury až svrchní křídy na území dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Evropy a východní Asie. Výskyt skupiny na území Severní Ameriky zatím nebyl bezpečně prokázán, je však poměrně pravděpodobný.
Doktorand Chris Barker, který je stále v čele předmětné výzkumné studie, uvedl, že jde o jednoho z největších druhů masožravých dinosaurů, jaké v Evropě dosud objevili. Dále čtěte: (Kalifornie se propadá pod svou vlastní vahou. Na vině je několik faktorů).
Zdroj: BBC, Scitechdaily